Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jakie są działy w matematyce?


7 minut czytania

Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów ścisłych, który niektórym uczniom sprawia wiele trudności. Jednak dokładne zrozumienie wszystkich jej działów pozwoli Twojemu dziecku zdać egzamin 8-klasisty z pozytywnym wynikiem. Im pewniej nastolatek będzie czuł się podczas testu, tym będzie odczuwał mniejszy stres. Warto zatem pomóc mu w edukacji, poznać dokładnie wszystkie działy matematyki, a w razie dodatkowych problemów lub wątpliwości, zapisać dziecko na korepetycje.

Matematyka – czy warto uczyć się tego przedmiotu?

Matematyka to jeden z przedmiotów szkolnych, których zdecydowanie warto się uczyć od podstaw. Wszystko dlatego, że towarzyszy nam w codziennym życiu, nie tylko, gdy mowa o lekcjach, ale również życiu codziennym i w obowiązkach zawodowych. Nauka analitycznego i logicznego myślenia przydaje się w różnych sytuacjach, zarówno w pracy, jak i w domu. Na tej podstawie można śmiało stwierdzić, że zakres matematyki jest bardzo szeroki i w zasadzie nie ma końca, biorąc pod uwagę obecny rozwój technologiczny.

Niektórzy znani profesorzy wychodzili z założenia, że w praktyce działy matematyki są często wykorzystywane również w innych przedmiotach, np. na chemii czy fizyce. Zatem przyswojenie matematycznej wiedzy sprawia, że uczniom znacznie łatwiej jest przyswajać wiedzę na innych lekcjach. Samo szkolne rozumienie matematyki wyłącznie jako nauki liczb i pojęć geometrycznych stało się nieaktualne już w XIX wieku, gdyż właśnie w tym okresie rozpoczął się jej dynamiczny rozwój.

W efekcie pojawiły się kolejne działy matematyki, o których obecnie uczymy się na lekcjach. Czy warto brać w nich udział? Oczywiście, że tak. Równie korzystne są korepetycje, które poszerzają wiedzę i szlifują umiejętności. Zrozumienie wszystkich działów matematyki wiąże się ze znacznie lepszym startem w przyszłość niż w przypadku zaniedbania nauki.

Czego uczy matematyka?

Czego uczy ten ścisły przedmiot? Przede wszystkim prawidłowego rozumowania, dostarcza także wiele narzędzi do wyciągania wniosków i weryfikowania hipotez na podstawie doświadczeń i dowodów matematycznych. Ponadto jest fundamentem nauk przyrodniczych (chemii, fizyki, biologii czy astronomii) i uczy logicznego i twórczego myślenia.

Matematyka ze względu na tak wiele cech, nazywana jest królową wszystkich nauk. Tak wiele niuansów uprawiania matematyki sprawia, że przydaje się również w życiu codziennym, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Ciekawostką jest fakt, że Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne prowadzi klasyfikację gałęzi matematyki, a aktywne badania naukowe mają na celu odzwierciedlanie zmian w zainteresowaniach matematyków. Dzięki temu mamy do czynienia z powstawaniem wciąż nowych teorii, a sama sztuka uprawiania matematyki staje się coraz popularniejsza.

jakie są działy matematyki

Podstawowe działy matematyki, których nie można pominąć podczas nauki

Znajomość działów i pojęć matematycznych sprawia, że nauka staje się znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że bogate teorie matematyczne dowodzą, że niektóre tematy i zagadnienia pokrywają się ze sobą lub są pewnego rodzaju łącznikiem jednej dziedziny z drugą. Co ciekawe, działy matematyki stały się zupełnie odrębnymi tematami, które są nadal pielęgnowane wyłącznie dla ich piękna, bez związku z rzeczywistością. Jednak warto je przyswoić, choćby dla własnej satysfakcji.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze działy matematyki, których nie warto pomijać podczas nauki, również w sytuacji gdy wydają się trudne i niezrozumiałe. Przyswajanie wiedzy teoretycznej i praktycznej z tego przedmiotu może wiązać się z pewnymi porażkami i niepowodzeniami, gdyż popełnianie błędów w równaniach czy zadaniach jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Najważniejsze jest, aby się nie poddawać!

  • Logika – dział matematyki opierający się na stosowaniu metod, których celem jest udowodnienie czy dane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Logika koncentruje się na analizowaniu pojęć i zasad rozumowania.
  • Algebra – jeden z najstarszych działów matematyki, który powstał już w starożytności. Zadania polegają głównie na znajdowaniu nieznanego lub też na umieszczaniu zmiennych rzeczywistych w równaniach, a następnie na ich prawidłowym rozwiązywaniu. W algebrze liczby są zastępowane literami, a samą dziedzinę można podzielić na abstrakcyjną i elementarną.
  • Analiza – dział matematyki nowożytnej, który pozwala badać podstawowe i skomplikowane funkcje. Dodatkowo można w nim poznać definicję rachunku różniczkowego i całkowego.
  • Geometria – jeden z działów matematyki, który jest doskonale kojarzony przez większość z nas. Prezentuje definicje różnych pojęć geometrycznych, w tym figur i związków, jakie między nimi zachodzą. Warto wspomnieć o związanych z geometrią znanych matematykach, takich jak Tales, Arystoteles, Euklides czy Pitagoras.
  • Topologia – to dział matematyki, który zajmuje się badaniem przestrzeni topologicznych. Ponadto dziedzina ta definiuje pojęcie deformacji, spójności, ciągłości i wzajemnego położenia obiektów geometrycznych.
  • Matematyka dyskretna – zalicza się do niej wszystkie działy, które zajmują się badaniem nieciągłych struktur (teoria gier, grafów, liczb, kombinatoryka i programowanie liniowe). Można mieć z nią styczność głównie na wyższych uczelniach.
  • Statystyka i rachunek prawdopodobieństwa – dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi, czyli takimi, których nie możemy w pełni przewidzieć. Wszelkie metody można wykorzystać do oszacowania prawdopodobieństwa zajścia konkretnego zdarzenia. Zjawiska te są najczęściej wykorzystywane w rzutach monetą, kostką czy w loteriach.
  • Matematyka stosowana – nauka rozwijająca aparat matematyczny. Założeniem tego działu jest zastosowanie matematycznych technik w innych dziedzinach, np. w technice, biznesie czy przemyśle.

Korepetycje z matematyki – skuteczna pomoc i wsparcie w nauce

Korepetycje z matematyki to znakomita pomoc i wsparcie w nauce tego ścisłego przedmiotu. Warto z nich skorzystać, gdyż łączą w sobie wiele zalet. Dodatkowe zajęcia przygotowują uczniów do egzaminu 8-klasisty, a zdobyta podczas zajęć wiedza znacznie ułatwi naukę w liceum czy też na studiach. Im lepiej Twoje dziecko zrozumie język matematyki, tym pewniej będzie czuło się przed testem, czy też łatwiej mu będzie poprawić oceny na koniec roku.

Warto już dziś skorzystać z dodatkowych zajęć i zapoznać się z ofertą Gigantów Edukacji. Doświadczeni nauczyciele opracują z uczniem cały materiał przygotowany przez egzaminatorów CKE z uwzględnieniem prostych i najbardziej skomplikowanych działów matematyki.

FAQ:

Jakie wyróżnia się działy matematyki?

Wśród działów matematyki można wymienić logikę, algebrę, analizę, geometrię, topologię, matematykę dyskretną, statystykę, rachunek prawdopodobieństwa oraz matematykę stosowaną.

Czym zajmuje się matematyka?

Matematyka to przedmiot ścisły, nauczany w szkołach już od najmłodszych lat. Niegdyś była rozumiana wyłącznie jako nauka o liczbach i figurach. Natomiast obecnie jej rozwój i wszechobecność wskazuje, że jest to nauka o wielkościach, a konkretniej o stosunkach ilościowych oraz formach przestrzennych. Dzieli się na kilka działów, które warto przyswoić, a w razie potrzeby skorzystać z korepetycji.

Który dział matematyki jest najtrudniejszy?

Trudno wymienić konkretny dział matematyki, który uznawany jest za najtrudniejszy. W tej kwestii nie ma żadnej reguły, gdyż niektórzy uczniowie od razu rozumieją pewne zasady i reguły, z którymi pozostali mają spory problem. Dla przykładu z obserwacji nauczycieli wynika, że poznawanie figur geometrycznych jest przyjemne, jednak rozwiązywanie zadań dotyczących obliczania ich powierzchni już mniej.


Następny

Podobne artykuły

Blog

Jakie podstawy matematyki musisz znać, żeby ją zrozumieć?

Jeśli czeka Cię ważny egzamin z matematyki lub jesteś rodzicem ucznia, który stresuje się przed testem z tego przedmiotu, to jesteś w...

Czytaj więcej
Blog

Jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba posiadać, aby pracować w księgowości?

Zawód księgowego, z punktu widzenia statusu formalnego, istnieje już od XIX wieku, a choć księgi rachunkowe zmieniły się w cyfrowe...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych