Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jakie przedmioty trzeba zdawać na studia architektoniczne?


8 minut czytania

Co zdawać na architekturę? To pytanie, które zadają sobie nastolatkowie szukający najlepszej ścieżki rozwoju po liceum lub technikum. Prym wiedze matura z matematyki - bez niej nie dostaniesz się na wydział architektury na żadnej polskiej politechnice. Jakie są pozostałe wymagania? Czy warto zostać studentem architektury? Jakie będziesz miał(a) przedmioty? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dla kogo są studia architektoniczne?

Najpopularniejszy model studiów to 3,5 + 1,5 roku, czyli inżynierka i magisterka, ale na niektórych uczelniach możesz się spotkać z modelem 4 + 2 lub 4 + 1,5. Jest to więc kwestia co najwyżej jednego roku więcej. Informację o liczbie lat inżynierki i magisterki znajdziesz na stronie wydziału architektury konkretnej uczelni.

Biorąc pod uwagę zarówno czas trwania studiów, jak i ogrom pracy, jaki będzie trzeba co roku włożyć, żeby zdać na rok kolejny, a także, żeby w ogóle dostać się na architekturę do wybranego miasta, warto przyjrzeć się, jak wyglądają studia.

Na większości stron, które mniej lub bardziej wnikliwie opisują specyfikę studiów architektonicznych i pracy architekta, znajdziesz już trochę oklepane stwierdzenie, że architekt to połączenie inżyniera i artysty, a sama architektura to wspólny taniec matematyki i sztuki. To uproszczenie pozwala jednak zrozumieć specyfikę tego kierunku. Oprócz przedmiotów takich jak matematyka, geometria wykreślna, fizyka budowli, wytrzymałość materiałów czy podstawy projektowania architektonicznego, będziesz musiał(a) zmierzyć się z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Wkradną się także typowe przedmioty humanistyczne, takie jak historia architektury czy historia sztuki, a także interdyscyplinarne, dotyczące np. planowania przestrzennego.

Kolejny ważny segment studiów przygotowujących do wykonywania zawodu architekta to obsługa licznych programów komputerowych, w tym graficznych. Studenci architektury powinni więc być gotowi na codziennie obcowanie z technologiami informatycznymi. Zakup dobrego laptopa będzie konieczny.

Oczywiście kierunki mogą nieco różnić się na poszczególnych politechnikach, ale wniosek jest ten sam - w programie studiów widać, że od kandydatów wymaga się i uzdolnień artystycznych, i ścisłego umysłu oraz predyspozycji do rozwijania umiejętności praktycznych.

Politechnika czy Akademia Sztuk Pięknych - gdzie iść na architekturę?

Studia stacjonarne bądź studia niestacjonarne na wydziale architektury można realizować zarówno na jednej z politechnik, jak i Akademii Sztuk Pięknych (czy też na Uniwersytecie Artystycznym, jeśli mówimy o Poznaniu).

Gdzie zdawać? Najlepiej rozpatrywać to na podstawie programów studiów na konkretnych uczelniach. Żeby podjąć decyzję, dowiedz się, co Cię czeka przez kolejne minimum 3,5 roku.

Na Akademii Sztuk Pięknych zwykle nie ma możliwości studiowania architektury, tylko kierunku Architektura wnętrz. To znacznie ogranicza możliwości zawodowe absolwenta, który może robić to samo i duuużo więcej po architekturze na politechnice. Ponadto nie ma tytułu inżyniera. Wyjątkowy pod tym względem jest UAP, czyli Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, gdzie można ukończyć kierunek Architektura i Urbanistyka na poziomie inżynierskim.

Dalej skupimy się więc, co zdawać na architekturę na politechnice.

Co zdawać na architekturę - matura przed pójściem na politechnikę

Dla wielu osób, którym przedmioty ścisłe w liceum czy technikum szły całkiem dobrze, politechnika to wymarzona ścieżka rozwoju. Kończąc studia II stopnia na uczelni technicznej, zostajesz Magistrem Inżynierem Architektem - prawda, że brzmi dobrze? Przede wszystkim jednak politechnikę opuszczasz z szeregiem kompetencji w wielu subdyscyplinach architektury - wiesz, jak projektować budynki mieszkalne, przestrzeń miejską, obiekty użyteczności publicznej czy różnego rodzaju wnętrza z uwzględnieniem np. wszystkich niezbędnych instalacji.

Poniżej przedstawiamy, co zdawać na architekturę trzeba było na obecny semestr na wybranych politechnikach. Zasady przyszłej rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Jeśli teraz ich nie ma, pojawią się bliżej rekrutacji na kolejny rok akademicki.

Politechnika Warszawska

 • matura z matematyki na poziomie podstawowym (wynik mnożony przez 0,75, a następnie przez 0,5) lub rozszerzonym (wynik mnożony przez 0,75),
 • matura z języka obcego na poziomie podstawowym (wynik mnożony przez 0,75, a następnie przez 0,5) lub rozszerzonym (wynik mnożony przez 0,75),
 • matura z fizyki / informatyki (do wyboru jedna, wynik mnożony przez 0,5),
 • matura z geografii / historii / historia sztuki / język polski (do wyboru jedna, wynik mnożony przez 0,5, a język polski na poziomie podstawowym jeszcze przez kolejne 0,5).

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 • pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym,
 • matura z historii / historii sztuki / wiedzy o społeczeństwie / geografii / fizyki (do wyboru jedna),
 • matura z matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik mnożony przez 2).

Politechnika Śląska (Gliwice)

 • matura z matematyki na poziomie podstawowym (wynik mnożony przez 0,4),
 • matura z matematyki na poziomie rozszerzonym (wynik mnożony przez 0,6).

Politechnika Poznańska

 • pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym,
 • pisemna matura z języka obcego na poziomie podstawowym, rozszerzonym lub dwujęzycznym,
 • matura z matematyki na poziomie podstawowym,
 • matura z matematyki na poziomie rozszerzonym (wynik mnożony przez 1,5).

Politechnika Wrocławska

 • matura z matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym,
 • matura z fizyki,
 • pisemna matura z języka obcego na poziomie podstawowym, rozszerzonym lub dwujęzycznym (wynik mnożony przez 0,1),
 • pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik mnożony przez 0,1).

Politechnika Gdańska

 • matura z matematyki na poziomie podstawowym (wynik mnożony przez 0,4) lub rozszerzonym,
 • matura z informatyki / historii sztuki (do wyboru jedna),
 • pisemna matura z języka polskiego (wynik mnożony przez 0,1) na poziomie podstawowym (wynik dodatkowo mnożony przez 0,4) lub rozszerzonym,
 • pisemna matura z języka obcego (wynik mnożony przez 0,1) na poziomie podstawowym (wynik dodatkowo mnożony przez 0,4) lub rozszerzonym.

Matura z matematyki - Twoja przepustka do świata architektów

Jak widać, już samo obliczenie punktów, które zdobędziesz w rekrutacji za zdane matury, wymaga od Ciebie nie lada umiejętności matematycznych :). Mnożniki różnią się dla poszczególnych przedmiotów. Matura z matematyki jest jednak niezbędna, żeby dostać się na architekturę na każdej politechnice, a co więcej - lepiej punktowany jest poziom rozszerzony.

Jeżeli uczysz się jeszcze w szkole podstawowej, ale projektowanie budynków lub wnętrz chodzi Ci po głowie, polecamy Ci iść do dobrego liceum na profil matematyczny - Giganci Edukacji zapewnią Ci solidne przygotowanie do egzaminu 8-klasisty z matematyki.

Egzaminy z rysunku i portfolio

Wyniki z matury grają ogromną rolę w procesie rekrutacji na wydział architektury, ale na tym nie kończą się uczelniane wymagania. Politechniki organizują egzaminy wstępne z zadań twórczych, a czasem oceniają również portfolio z Twoimi pracami. Przygotuj się więc na szlifowanie nie tylko liczenia, ale też rysowania. Pomoże Ci np. kurs rysunku.

Myśląc o jak najwyższym wyniku w rekrutacji, warto też pamiętać o opcji udziału w olimpiadzie przedmiotowej (np. Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych) - sprawdź, jak poszczególne uczelnie punktują konkretne olimpiady.

 

Sprawdź swoją wiedzę przed egzaminami

 

FAQ:

Co zdawać na maturze, żeby studiować architekturę?

Wszędzie liczy się wynik z matematyki i jest najwyżej punktowany, a dodatkowo większość uczelni w mniejszym stopniu uwzględnia wynik z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz język obcy. Przedmioty brane pod uwagę w niektórych miastach to też historia sztuki, fizyka, informatyka, a nawet geografia.

Jak dostać się na architekturę?

Oprócz matury z nauk ścisłych i języków czeka Cię sprawdzian uzdolnień artystycznych i predyspozycji architektonicznych. Każda uczelnia wymaga przystąpienia do egzaminów wstępnych z rysunku.

Co wybrać - architekturę na politechnice czy Akademii Sztuk Pięknych?

Architektura na ASP to nie studia inżynierskie tak jak na politechnice. Ponadto kierunki studiów ograniczają się tam zwykle do architektury wnętrz. Po politechnice jesteś natomiast wszechstronna/-y - absolwenci wydziału architektury mogą projektować wnętrza, budynki, krajobraz, a nawet gry komputerowe!


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Jak zostać analitykiem danych? Kim jest i co robi data scientist?

W ciągu ostatnich lat jako ludzkość wytworzyliśmy więcej danych niż od początku naszego istnienia. Codziennie produkujemy miliony...

Czytaj więcej
Blog

Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?

„Zrozumieć dziecko, aby być przez niego zrozumianym”. D. Zaremba, doktor nauk matematycznych i autorka książki „Jak tłumaczyć dzieciom...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych