Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jakie podstawy matematyki musisz znać, żeby ją zrozumieć?


6 minut czytania

Jeśli czeka Cię ważny egzamin z matematyki lub jesteś rodzicem ucznia, który stresuje się przed testem z tego przedmiotu, to jesteś w idealnym miejscu. W niniejszym artykule przekazujemy wiele wskazówek, które z pewnością ułatwią naukę, niezależnie od poziomu umiejętności i posiadanej wiedzy. Nauka matematyki od podstaw – poznaj wszelkie tajniki i przeczytaj nasz poradnik. Dowiedz się, od czego zacząć i jakie zasady musisz znać, aby dobrze zrozumieć ten skomplikowany przedmiot.

Nauka matematyki – czy warto?

Matematyka okrzyknięta jest królową nauk nie bez powodu. Przedmiot ten, pomimo że nie należy do jednych z ulubionych w szkole, to zdecydowanie rozwija umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, która przydaje się w życiu codziennym. Nierzadko w pracy, ale również poza nią. Planowanie spotkań w konkretnych datach o określonych porach, liczenie czasu czy obliczanie trasy, a nawet gotowanie i dodawanie odpowiedniej ilości składników zgodnie z przepisem to sytuacje, które spotykają nas niemal każdego dnia.

Nauka matematyki od podstaw – od czego zacząć?

Tak naprawdę nauka matematyki od podstaw wcale nie musi być taka trudna, jak nam się wydaje. Wystarczy wszystko dokładnie rozplanować i dobrze się nastawić, gdyż to właśnie klucz do sukcesu. Wykonywanie ćwiczeń pod presją nigdy nie jest właściwe i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Popełnianie błędów w rozwiązywaniu zadań jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, przez które nie należy się poddawać, a traktować jako część nauki matematyki.

Zacznijmy zatem od zrozumienia, co tak naprawdę daje matematyka. Przede wszystkim rozwija liczenie w głowie, które może uczniom sprawiać trudności, a także kształtuje przestrzenno-czasową intuicję – spotykamy się z nią każdego dnia, podobnie jak z koniecznością definiowania części. Dodatkowo regularna nauka matematyki pozytywnie wpływa na pracę mózgu, rozwija inteligencję i zdolności poznawcze, a także poszerza horyzonty. Jeśli dziecko dobrze nauczy się tego przedmiotu, nauka każdego kolejnego będzie znacznie łatwiejsza i efektywniejsza.

nauka matematyki od podstaw jak zacząć

Jak rozpocząć samodzielną naukę matematyki?

Sposobów samodzielnej nauki matematyki jest wiele. Warto poznać te najskuteczniejsze z nich, aby ułatwić sobie zrozumienie definicji czy rozwiązywania zadań. Bardzo polecaną metodą jest podzielenie przedmiotu na dwa podstawowe działy – algebrę i geometrię. W ten sposób znacznie łatwiej będzie przyswoić wszelkie definicje i rozwiązywać zadania zgodnie z obowiązującymi regułami. Samodzielna nauka powinna także rozpoczynać się od najprostszych rzeczy, w tym równań i zadań, a wraz z podnoszeniem umiejętności można stopniowo zwiększać stopień ich trudności.

Aby nauka matematyki była skuteczniejsza warto:

  • uczyć się regularnie i nie pomijać zajęć,
  • zaczynać od podstaw i płynnie przechodzić do skomplikowanych zadań,
  • nie omijać tematów, nawet jeśli wydają się trudniejsze i niezrozumiałe,
  • spisać najważniejsze zasady i reguły matematyczne w notatkach i mieć je zawsze przy sobie, co pozwoli do nich zerknąć w wolnej chwili i utrwalić wiedzę,
  • z każdego tematu rozwiązać kilka prostszych i trudniejszych zadań, aby upewnić się, że jest on w pełni zrozumiały,
  • regularnie wykonywać różnego rodzaju testy dostępne np. na stronach internetowych, co pozwala na wygodną naukę matematyki online,
  • skupić się na nauce tabliczki mnożenia, gdyż to jedna z matematycznych podstaw, która przydaje się w każdym dziale,
  • wykorzystać do nauki różnego rodzaju aplikacje, które poza rozwiązywaniem zadań, zapewnią mnóstwo zabawy,
  • znaleźć sobie motywację do nauki – np. zdanie egzaminu z jak najlepszym wynikiem,
  • zapisać się na korepetycje.

Nauka matematyki od najmłodszych lat jest pewnego rodzaju inwestycją, gdyż pozwala na znacznie lepszy start w przyszłość. Szczególnie biorąc pod uwagę postęp technologiczny, który sprawia, że człowiek żyje w ciągłym wirze cyfr, liczb i formuł matematycznych.

Korepetycje jako uzupełnienie samodzielnej nauki matematyki

Warto, aby nauce matematyki towarzyszyły korepetycje. Prywatny nauczyciel matematyki chętnie przerobi z uczniem aktualnie omawiany program w szkole i przygotuje do egzaminu, powtarzając materiał, który sprawia najwięcej trudności. Dodatkowo z wielką przyjemnością omówi wszelkie zagadnienia, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania każdego ucznia. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na współpracę z nauczycielami godnymi zaufania, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Doskonałym tego przykładem jest nasz doświadczony zespół.

Giganci Edukacji to placówka edukacyjna, oferująca kursy z zakresu matematyki, dotyczące wszystkich działów, które pojawiają się na testach 8-klasistów. Dzięki wspólnym zajęciom uczniowie będą pewniejsi swojej wiedzy i umiejętności, co będzie wpływało na mniejszy stres w trakcie egzaminu i rozwiązywania zadań z zakresu szkoły podstawowej. Nasze grono doświadczonych pedagogów doskonale wie, jak uczyć matematyki, aby rozwiązywanie zadań było w pełni zrozumiałe, proste i przyjemne. Nauczyciele, ucząc zagadnień na poziomie podstawowym i zaawansowanym, chętnie odpowiadają na pytania i wyjaśniają wszystkie matematyczne kwestie w najdrobniejszych szczegółach.

Warto również wiedzieć, że wiedza przekazywana podczas korepetycji i odpowiednie podejście specjalistów sprawia, że większą część materiału przyda się nie tylko 8-klasistom, ale uczniowie będą mogli ją wykorzystać również w trakcie przygotowania do egzaminu maturalnego. Zdanie matury to wstęp na wyższe uczelnie, dlatego zdecydowanie warto jak najwcześniej rozpocząć naukę matematyki.

FAQ:

Jak samodzielnie uczyć się matematyki?

Matematykę warto rozłożyć na czynniki pierwsze i zacząć naukę od najprostszych działów. Ponadto należy regularnie rozwiązywać zadania i tym samym utrwalać wiedzę, skupić się na tabliczce mnożenia, robić notatki, nie rezygnować z przyswajania trudniejszej wiedzy. Dodatkowo samodzielną naukę matematyki warto uzupełnić korepetycjami.

Czy skorzystanie z dodatkowych lekcji matematyki to dobry pomysł?

Skorzystanie z korepetycji z matematyki zawsze jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie gdy nauka tego przedmiotu sprawia nam trudności. Dodatkowe lekcje prowadzone przez doświadczonych nauczycieli sprawdzą się także przed ważnymi egzaminami, gdyż dobrze przygotują uczniów do testów i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące poszczególnych działów i zadań, niezależnie od tego, jaki jest ich poziom trudności.

Gdzie znaleźć dobrego nauczyciela matematyki?

Giganci Edukacji – to placówka edukacyjna współpracująca z najlepszymi nauczycielami matematyki, którzy mają doskonałe podejście do uczniów. Korepetycje pod ich czujnym okiem są nie tylko bardzo przydatne, ale również należą do przyjemnych. Wszystkie zagadnienia są dokładnie tłumaczone, a zadania objaśniane krok po kroku.


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

10 najlepszych szkół matematycznych na świecie

Współcześnie absolwent studiów matematycznych łatwo odnajduje się na rynku pracy. Dzięki umiejętnościom logicznego myślenia, pracy z...

Czytaj więcej
Blog

Jakie przedmioty trzeba zdawać na studia architektoniczne?

Co zdawać na architekturę? To pytanie, które zadają sobie nastolatkowie szukający najlepszej ścieżki rozwoju po liceum lub technikum....

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych