Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba posiadać, aby pracować w księgowości?


7 minut czytania

Zawód księgowego, z punktu widzenia statusu formalnego, istnieje już od XIX wieku, a choć księgi rachunkowe zmieniły się w cyfrowe zestawienia, wciąż jest tak samo ważny! Przeciętne zarobki księgowych to około 4000 złotych, a osoby pracujące na tym stanowisku mają ogromne możliwości rozwoju. Sprawdź, jakie kwalifikacje i kompetencje musi mieć księgowy!

Księgowi nieustannie poszukiwani na rynku pracy

We własny dział księgowości inwestują już nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale też średnie i małe firmy. Pomocy księgowego potrzebują także zwykle jednoosobowe działalności gospodarcze. A każdego roku na rynku debiutują tysiące przedsiębiorców – dlatego zapotrzebowanie na księgowych nieustannie rośnie.

Zainteresowani pracą w księgowości mają też szansę wybrać odpowiednią dla siebie formę przyszłego zatrudnienia. To nie tylko „etat” w dziale księgowości w firmie, ale też praca w prywatnym biurze rachunkowym bądź działalność na „własną rękę” i możliwość pozyskiwania stałych klientów lub jednostkowych zleceń.

Co tak właściwie robi się w księgowości

Ogólnie rzecz ujmując, praca w księgowości polega na kontrolowaniu zestawień finansowych, prowadzeniu „finansów” danej firmy oraz pośredniczeniu w kontaktach z urzędami i innymi instytucjami skarbowymi bądź prawnymi. W codziennej pracy księgowi obsługują różne platformy cyfrowe, pracują z arkuszami kalkulacyjnymi i z systemami fakturowymi, podatkowymi oraz rozliczeniowymi.

W pracy księgowego ogromną rolę odgrywają systemy informatyczne, bo od wielu lat polskie instytucje przechodzą szeroko zakrojoną transformację cyfrową – np. deklaracje podatkowe czy potwierdzenia sald generuje się i składa już online. W Urzędzie Skarbowym także bazuje się przede wszystkim na elektronicznej ewidencji danych i e-dokumentacji.

Szczegółowy zakres obowiązków księgowego jest natomiast uzależniony od zajmowanego stanowiska oraz „szczebla” kariery, na którym obecnie się znajduje. Duże znaczenie ma również rodzaj przedsiębiorstwa, które obsługuje, oraz sama działalność firmy.

Wykształcenie i kwalifikacje potrzebne w księgowości

W pracy na stanowisku księgowego bardzo istotne są naturalne predyspozycje oraz wypracowane umiejętności, ale muszą iść w parze z odpowiednim wykształceniem. 

Ze względu na bardzo dużą odpowiedzialność księgowego i gigantyczne szkody, jakie mogą wywołać braki w jego wiedzy czy umiejętnościach, weryfikacją kompetencji przyszłych pracowników księgowości w Polsce zajmuje się Ministerstwo Finansów. W Rozporządzeniu z dnia 18 lipca 2002 roku w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych znajdziemy dokładny opis certyfikacji zawodu księgowego. Podstawowym wymaganiem, które trzeba spełnić, aby rozpocząć pracę na stanowisku księgowego, jest odbycie praktyki – jej długość jest z kolei uzależniona od zdobytego wykształcenia.

Warto wiedzieć, że do pracy w zawodzie księgowego nie jest wymagane wykształcenie wyższe, choć oczywiście to ono otwiera wiele furtek do rozwijania kariery. Natomiast przyszły księgowy musi mieć co najmniej wykształcenie średnie – w takim wypadku niezbędne jest odbycie dwuletniej praktyki i zdanie egzaminu Ministra Finansów.

Absolwenci studiów wyższych kierunkowych nie zdają już wspomnianego egzaminu, jeśli tylko udokumentują zrealizowanie trzyletniej praktyki zawodowej.

W obu przypadkach uzyskuje się podstawowe kwalifikacje księgowego, dzięki którym można rozpocząć samodzielną pracę zawodową na tym stanowisku.

Przygotowanie do zawodu księgowego

O pracy w zawodzie księgowego najlepiej pomyśleć już w szkole średniej. W takim wypadku mamy szansę świetnie przygotować się do matury rozszerzonej z matematyki, a dalej do studiów na kierunkach o profilu rachunkowym, np. finansów i rachunkowości, ekonomii, zarządzania. Nauka na kierunkach ekonomicznych i bankowych pozwoli zdobyć solidną wiedzę i kompetencje potrzebne do pracy w księgowości.

Rozważ zapisanie się na kurs przygotowujący do matury z matematyki. W ciągu roku lub dwóch lat powtarzasz wymagany zakres materiału, rozwiązujesz arkusze maturalne i dążysz do zrozumienia matematyki, a nie tylko jej „wykucia”. Nauczysz się zarządzać czasem egzaminacyjnym i „oswoisz” maturę, co przekłada się na większą pewność siebie i mniejszy stres.

Umiejętności i kompetencje dobrego księgowego

Odpowiednie wykształcenie i praktyka umożliwiają podjęcie pracy na podstawowym stanowisku w księgowości. Aby zaś móc się rozwijać, osiągać wyższe poziomy kariery i zarabiać więcej, warto się wyspecjalizować

Taką specjalizację można uzyskać poprzez ukończenie studiów podyplomowych dla ekspertów księgowych i udział w kursach certyfikacyjnych. Działalność szkoleniową dla księgowych prowadzi m.in. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. 

Kursy księgowe są realizowane na różnych poziomach i w konkretnych tematycznych obszarach. Zwykle także są połączone ze specjalizacją w konkretnym programie bądź systemie rachunkowym, a znajomość takiego jest zawsze atutem na rynku pracy.

Ponadto księgowy powinien odznaczać się takimi cechami i kompetencjami jak:

  • dobra organizacja czasu pracy i wielozadaniowość,
  • odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność rozwiązywania problemów i uczenia się na błędach,
  • systematyczność, sumienność i daleko idąca dokładność,
  • chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji.

Dążenie do ciągłego rozwoju wpisane w zawód księgowego

Nieustanny rozwój jest wręcz wpisany w zawód księgowego i nawet doświadczeni pracownicy co jakiś czas realizują różne kursy podnoszące kwalifikacje i specjalizacyjne. W zależności od stanowiska pracy księgowy musi też dobrze znać prawo – m.in. spółek, cywilne i administracyjne. A ono ciągle się zmienia i księgowy musi za nim podążać.

Dodatkowo w księgowości ważna jest też biegła znajomość obsługi komputera oraz wspomnianych już systemów i programów podatkowych, fakturowych i księgowych.

Tylko nieustannie się dokształcając, księgowy może osiągać coraz wyższe „szczeble” swojej kariery. Zwykle jest to droga od księgowego, przez specjalistę ds. rachunkowości, po głównego księgowego i dyrektora finansowego.

 

Sprawdź swoją wiedzę przed egzaminami

 

FAQ:

Jakie wykształcenie musi mieć księgowy?

Aby pracować w zawodzie księgowego, należy albo ukończyć szkołę średnią, najlepiej o profilu rachunkowym, oraz odbyć praktykę i zdać egzamin Ministra Finansów, albo ukończyć studia wyższe kierunkowe (finanse i rachunkowość, ekonomia) i trzyletni staż.

Jakie kompetencje powinien posiadać księgowy?

Księgowy powinien przede wszystkim nieustannie podnosić swoje kwalifikacje np. na kursach specjalizacyjnych. Powinien również umieć m.in.: łączyć myślenie logiczne z twórczym, rozwiązywać problemy, organizować czas swojej pracy oraz pracować pod presją czasu. Powinien być dokładny i sumienny, płynnie obsługiwać komputer oraz programy i systemy księgowe, a także w odpowiednim zakresie znać polskie prawo.

Ile zarabia księgowy w Polsce?

Księgowy zarabia przeciętnie od 2000 do 4000 złotych netto miesięcznie. Ale w dużej firmie, będąc głównym księgowym, zarabiać można już nawet ponad 6000 zł netto!


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Czy matematyka przydaje się w życiu codziennym?

Matematyka to jeden z trudniejszych przedmiotów szkolnych, który wymaga logicznego myślenia, dlatego dla wielu uczniów rozwiązywanie...

Czytaj więcej
Blog

Jak zdać egzamin ósmoklasisty?

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jednak dobry wynik jest przepustką do nauki w wymarzonej szkole średniej. Sporo...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych