Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym?


9 minut czytania

„Nie przejmuj się, że masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe”. Czyżby sam Albert Einstein wątpił w swoje umiejętności? Skądże! Był po prostu świadomy, że matematyka jest trudna, nawet gdy się w niej specjalizujesz. Wszystkim, którzy są niepewni swoich możliwości mówimy więc - nie przejmujcie się. Tutaj dowiecie się, jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Jak uniknąć frustracji - nauka do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym

W wielu miejscach przeczytasz, że do zdania matury na poziomie rozszerzonym z wynikiem, który Cię zadowoli, potrzebny jest cel. Wyznacz go sobie, zanim przystąpisz do nauki - zobaczysz w internetowych poradnikach, które nawet same Ci ten cel już wyznaczą - dostanie się na wymarzone studia. Czy to na pewno dobra metoda na zmotywowanie się do pracy nad matematyką?

Prawda jest taka, że skupiając się na punktach potrzebnych Ci na studia, możesz potęgować swój stres. Co będzie, jak się nie dostanę? Co, jeśli zabraknie mi jednego punktu? Jak odwoływać się od decyzji uczelni? Frustracja narasta z każdym niezdanym arkuszem. Może więc warto zweryfikować swój cel i kierunek myślenia?

Proponujemy Ci, żeby już samo osiągnięcie wysokiego wyniku z matury na poziomie rozszerzonym było tym, do czego będziesz dążyć przez następne miesiące. Po prostu - kolejny (albo właśnie ten upragniony pierwszy!) punkt na Twojej liście osiągnięć, satysfakcja i zadowolenie z siebie. To jest najważniejsze.

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym - zaplanuj swoją naukę

Najlepsze rzeczy w życiu spotykają nas przypadkiem - jeśli jednak chodzi o maturę, najlepiej temu przypadkowi pomóc. Zrobisz to, układając sobie plan nauki na najbliższe miesiące, niezależnie od tego, czy zostało Ci ich osiem czy jeden.

Plan nauki do matury z matematyki zrób sobie w łatwo edytowalnym miejscu, np. w arkuszu Excela, dokumencie Google, Trello lub pod innym user-friendly adresem. Dlaczego? Zobaczysz, że raz ułożony plan będzie się zmieniał w ciągu roku. To normalne - odwiedzi Cię babcia, pojedziesz na zakupy, zachorujesz lub po prostu będziesz któregoś dnia zbyt zmęczona(-y). Jeśli jednak przenoszenie myśli kolorowymi długopisami na papier daje Ci pozytywne bodźce - wybierz tę metodę zamiast aplikacji.

To ważne, żeby codziennie wiedzieć, co robić. Pamiętaj, że nie warto przeceniać swoich możliwości - ustal, że będziesz uczyć się np. codziennie dwa razy po 45 minut lub co drugi dzień po 2 godziny, a nie raz na tydzień po 6 godzin.

Dokładny podział zadań i czasu, który na nie przeznaczysz, zależy od tego, jak późno zaczęłaś/-ąłeś się uczyć. To banał, ale wart powtórzenia - im wcześniej zabierzesz się za naukę, tym lepiej z bardzo prostego powodu: musi starczyć Ci czasu na powtórki.

Swój plan nauki oprzyj oczywiście o podstawę programową obowiązującą na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym. Znajdziesz ją w szkolnym podręczniku, na stronie CKE, w repetytoriach itp.

Podtrzymywanie wiedzy

Podtrzymywanie wiedzy z poprzednich działów poprzez systematyczne powtórki to niezbędny składnik kompetencji matematycznych. W swoim planie już od początku uwzględnij czas na powroty do minionych lekcji. Kontroluj sam(a) siebie - nawet jeśli myślisz, że doskonale pamiętasz sposoby obliczania zadań z poprzednich tematów, sprawdź, czy tak jest w praktyce.

Spójrz realnie na plan lekcji i zajęć dodatkowych, jeśli na takie chodzisz. W jakie dni masz więcej czasu? Zaplanuj sobie wtedy powtórki. Wykorzystaj czas w dniu, który jest luźniejszy, zamiast na siłę wciskać więcej matematyki na dzień, w którym Twój umysł będzie na pewno zmęczony i mniej wydajny.

Skąd brać materiał na powtarzanie i kontrolowanie swojej wiedzy? Samodzielnie wykonywane zadania sprawdzające weź z innego źródła niż to używane do bieżącej nauki. W książkach matematycznych praktycznie zawsze zadania zawierają odpowiedzi - sprawdź, czy dobrze Ci poszło i co ewentualnie zrobiłaś(-eś) źle.

Wyćwiczenie umiejętności

Zarówno zadania na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym na maturze z matematyki mają co roku podobny schemat i sposoby rozwiązywania. Nie znając ich, możesz polec na egzaminie, nawet jeśli masz dużą wiedzę. Dla wielu z nas to duży plus - pracując z tym, co znamy, zyskujemy dużo lepszy wynik. Jest tylko jeden warunek - dokładnie zapoznaj się z poszczególnymi zagadnieniami, analizując arkusze maturalne.

Fundamentem każdego wysokiego wyniku z matury są godziny spędzone na rozwiązywaniu zadań przygotowywanych przez CKE. Komisja chce Ci ułatwić wyćwiczenie umiejętności, a nie utrudnić. Na łatwo dostępnych w sieci arkuszach możesz rozwiązywać każdy typ zadań maturalnych, w tym zadania kodowane, czyli krótkiej odpowiedzi i zadania otwarte długiej odpowiedzi.

Warto oczywiście próbować swoich sił, robiąc zadania autorskie w podręcznikach i repetytoriach, ale muszą to być zadania zgodne z aktualną podstawą programową. Wybierz najnowsze wydanie popularnego repetytorium i oprzyj na nim swój plan nauki.

Poznaj najłatwiejsze sposoby rozwiązywania zadań już teraz!

Ilość pracy, którą musisz włożyć w naukę do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, jest naprawdę imponująca. Na szczęście możesz sobie pomóc.

Wspomnieliśmy już, jak ważny jest dobry zbiór zadań (repetytorium). Dzięki niemu zapoznasz się z poszczególnymi zagadnieniami poprzez zadania, czyli najlepiej, bo w praktyce. Zadania powinny być zawsze wzbogacone o komentarze wyjaśniające zagadnienia, żeby pozwolić Ci na prześledzenie sposobu rozwiązywania. Zwróć uwagę na rok wydania i zgodność zadań z zakresem materiału obowiązującego obecnie na egzaminie maturalnym.

Co jeśli zbiór zadań nie wystarczy? Jesteś osobą, która osiąga dużo lepsze wyniki, będąc pod opieką znawcy tematu, który kontroluje Twoje postępy? A może nie możesz się zmotywować, żeby sam(a) w domowym zaciszu przysiąść do rozwiązywania zadań? Alternatywą są korepetycje z matematyki do matury w formie kompleksowego kursu.

Przygotowanie do matury z matematyki pod okiem nauczyciela daje znacznie lepsze efekty niż działanie w pojedynkę, zwłaszcza gdy zdajesz poziom rozszerzony. W porównaniu z podstawowym masz nieporównywalnie trudniejszy i obszerniejszy materiał do przyswojenia. Kurs to dobry pomysł także dla osób, które wolą otrzymać już odgórnie opracowany system niż samodzielnie planować naukę. To normalne - wtedy masz pewność, że ze wszystkim się wyrobisz, a energię potrzebną na samokontrolę w nauce możesz przelać na wyćwiczenie umiejętności potrzebnych na maturze.

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym - wskazówki, których nie znajdziesz w podręczniku

Sam Dariusz Kulma, autor jednej z najczęściej wybieranych książek przygotowujących do matury z matematyki - „Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym?” - dał swoim uczniom kilka wskazówek, którym niestety nie poświęca się należytej uwagi w szkolnych salach. Na łamach internetowej wersji popularnego magazynu edukacyjnego Perspektywy przypomina o ważnych aspektach przygotowania do matury. Oto niektóre z nich, opatrzone naszymi komentarzami:

  • Myśl o sobie - przedmaturalny stres wzrasta, gdy porównujesz się z innymi. O swój sukces zawalcz indywidualnie, porównuj się tylko do siebie samego i analizuj tylko własny progres.
  • Nie skracaj snu kosztem nauki - nie ma uniwersalnej liczby godzin snu, której potrzebujesz, by efektywnie się uczyć. Każdy ma inne potrzeby i grunt to słuchać swojego organizmu. Wypoczęty umysł nie tylko przyswoi więcej, ale także na dłużej.
  • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej - sport to szczęście, dosłownie. Wysiłek fizyczny sprawia, że Twój organizm wydziela endorfiny, a Ty czujesz satysfakcję i wewnętrzny spokój. Ponadto dotlenia mózg i pomaga przyswoić nową wiedzę. Będziesz się więc uczyć - cytując Kulmę - „na zwiększonych obrotach”.
  • Walcz z rozpraszaczami - walka została użyta nie bez powodu, bo nie jest to łatwe, ale konieczne. Gdy rozwiązujesz zadania i czytasz komentarze w repetytorium, nie scrolluj tablic, nie sprawdzaj powiadomień, nie pisz ze znajomymi. To tylko godzina lub dwie, Twoje życie towarzyskie na tym nie ucierpi. Łatwo dostrzec tu plus korepetycji z matematyki - w trakcie zajęć z nauczycielem nie będziesz używać smartfona.

 

Sprawdź swoją wiedzę przed egzaminami

 

FAQ:

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym?

Najważniejsze wskazówki: ułóż plan nauki i jego się trzymaj (gdy Ci coś wypadnie, edytuj ustalenia i kontynuuj przygotowania), kup zbiór zadań zgodny z tegoroczną podstawą programową, dokładnie zapoznaj się z metodami rozwiązywania każdego typu zadań.

Jak zaplanować naukę do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym?

Podziel tematy obowiązujące na maturze na dzienne porcje nauki. Nie przesadzaj z liczbą godzin - lepiej krócej, ale codziennie lub co drugi dzień. Jeśli jednak odpowiada Ci nauka zorganizowana przez specjalistów, zapisz się na kurs przygotowujący do matury z matematyki.

Jaki kurs maturalny wybrać?

Najlepiej, żeby korepetycje były w dogodnej dla Ciebie formie - online lub stacjonarnie do wyboru, oparte na zadaniach od CKE, uwzględniały systematyczne powtórki i stałe wsparcie nauczyciela.


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Jak zainteresować dziecko matematyką?

Wiedza matematyczna otwiera drzwi do zawodów „przyszłości”, takich jak data scientist i quant, lecz poza teorią potrzebna jest praktyka...

Czytaj więcej
Blog

Jak efektywnie uczyć się matematyki?

Matematyka, tak jak zresztą większość przedmiotów ścisłych, jest dość specyficzna, bo nie da się jej „wykuć na blachę”, ale trzeba ją...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych