Trwają zapisy na bezpłatny webinar przygotowujący do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym?


8 minut czytania

Dla sporego grona uczniów matematyka jest piętą achillesową. Nie lubią jej, nie rozumieją, nie wiążą z nią przyszłości. Ale gdy na horyzoncie majaczy już matura… pojawia się niepokój i zwątpienie. I zaczyna się gorączkowe poszukiwanie skutecznego przepisu na to, jak zdać maturę z matematyki. A może taki faktycznie istnieje? Przekonaj się!

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z matematyki?

13,5 punktu na 45, czyli równe 30% – niby niewiele, a jednak za dużo, aby machnąć ręką i się nie przejmować, bo „jakoś to będzie”. Zwłaszcza gdy te 30% wcale nie brzmi dumnie i wewnętrzna ambicja każe się bardziej postarać! Przekonamy Cię, że nawet jeśli nie radzisz sobie z królową nauk, to nadal możesz zdać maturę z matematyki, i to zdać ją dobrze, aby z podniesioną głową odebrać świadectwo dojrzałości!

Co musisz umieć, żeby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym?

Zgodnie z założeniami egzaminu dojrzałości matura ma sprawdzić wszystko to, czego nauczyłeś się do tej pory w szkole podstawowej i średniej. I choć jeśli spojrzy się wstecz na te wszystkie lata, to można poczuć się przytłoczonym, to z drugiej strony warto pomyśleć, że przecież nie uczyłeś się co roku czegoś nowego, tylko pogłębiałeś swoją wiedzę! A teraz pora ją usystematyzować – podzielić na zagadnienia i postarać się zrozumieć – nie wykuć na blachę!

Poza tym, wiedza to jedno, ale żeby dobrze zdać maturę z matematyki, potrzebujesz jeszcze czegoś!

 • Solidnej praktyki – czyli setek rozwiązanych zadań.
 • Zapoznania się z formą egzaminu – czyli rozwiązania przynajmniej kilku arkuszy matur poprzednich z lat.
 • Umiejętności zarządzania czasem na egzaminie.
 • Odporności na stres, która będzie rezultatem skutecznego przygotowania.

Jak usystematyzować wiedzę do matury z matematyki?

Pierwszy sposób to nauka „na własną rękę”, ale trzeba się dobrze zorganizować!

Przestudiowanie podstawy programowej czy lektura notatek i podręczników z lat poprzednich są jakimś pomysłem, ale warto też pomyśleć o dobrym repetytorium. Takim, które skupia się zwłaszcza na zagadnieniach maturalnych i jest podzielone na poszczególne dziedziny oraz prezentuje rodzaje pojawiających się na maturze zadań i wyjaśnia, jak zostały rozwiązane (krok po kroku). 

Drugi sposób to zapisać się na kurs przygotowujący do matury – zwłaszcza taki, który został opracowany przez egzaminatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz jest prowadzony przez doświadczonego nauczyciela, który potrafi jasno tłumaczyć i nie ma problemu z „wałkowaniem” tematu, dopóki uczeń go nie opanuje.

Na przygotowanie do matury z matematyki potrzebny jest czas!

W obu przypadkach należy pamiętać, że miesiąc czy dwa to za mało. Aby skutecznie przygotować się do matury, trzeba rozłożyć naukę w czasie. Minimum to rok, ale najlepiej jest przeznaczyć na to dwa lata.

To oczywiście nie oznacza, że musisz uczyć się i ćwiczyć codziennie przez kilka godzin. Właśnie o to chodzi, żeby mieć czas, nie przeciążać głowy i nie stresować się, tylko zrozumieć matematykę i nauczyć się myśleć jak matematyk – analitycznie, logicznie, ale i kreatywnie! Wtedy każde zadanie stanie się dziecinnie proste!

Jak zrozumieć matematykę, żeby zdać maturę na poziomie podstawowym?

„Zakuwanie” – wielokrotne czytanie, powtarzanie definicji, uczenie się wzorów na pamięć – to nie najlepsza droga. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie – umiejętność wyobrażenia sobie problemu, którego dotyczy dane zadanie i poszukania sposobu jego rozwiązania – tak, to może być trudne, jeśli do tej pory uczyłeś się matematyki tak jak historii czy biologii.

Dlatego potrzebujesz kogoś, kto potrafi tłumaczyć i nie ocenia, gdy czegoś nie wiesz, nie pamiętasz lub nie możesz pojąć. Potrzebujesz spokojnej atmosfery, w której wiedza nie jest sprawdzana na ocenę, a niewiedza skutkuje tylko tym, że raz jeszcze, na spokojnie, słuchasz, pytasz, drążysz temat i ćwiczysz. 

Dlatego proponujemy Ci stacjonarny lub internetowy kurs przygotowujący do matury z Gigantami Edukacji. 

Co powinieneś zrobić, żeby zdać maturę z matematyki?

Znasz już jeden składnik przepisu na dobrze zdaną maturę z matematyki – to wiedza, którą rozumiesz i która jest dobrze usystematyzowana. Jednak nawet jeśli będziesz już mieć ją w głowie, nadal musisz umieć ją wykorzystać w praktyce.

Jak ćwiczyć do matury z matematyki na poziomie podstawowym?

Zaufaj nam – jeśli już zrozumiesz dane zagadnienie, to rozwiązywanie zadań zacznie sprawiać przyjemność. Nawet te bardziej skomplikowane staną się fajną okazją do pogłówkowania, a ich rozwiązanie przyniesie satysfakcję. Jak ćwiczyć?

 • Rozwiązywanie zadań we własnym zakresie – jeśli postanowisz uczyć się do matury samodzielnie, musisz zaopatrzyć się w pomoce dydaktyczne. Nie kończ na przestudiowaniu tematu – poświęcaj regularnie czas na wykonanie kilku zadań, a jeśli czegoś nie wiesz – drąż do skutku i szukaj odpowiedzi.
 • Rozwiązywanie matur z poprzednich lat – rozwiąż wszystkie dostępne arkusze egzaminacyjne. W ten sposób poznasz schematy – bardzo możliwe, że tak skonstruowane zadania pojawią się na Twojej maturze.
 • Ćwiczenia na kursie przygotowującym do matury – co kilka głów, to nie jedna! W takiej sytuacji będziesz rozwiązywać zadania pod okiem nauczyciela oraz w towarzystwie rówieśników, więc będzie raźniej!

Jak psychicznie przygotować się do matury z matematyki?

 • Usystematyzowanie i powtórzenie wiedzy dodaje pewności siebie.
 • Praca z zadaniami pozwala zrozumieć schematy, które później łatwiej jest wyłapać na maturze, aby od razu skierować swój umysł na właściwe tory.
 • Rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych uczy zarządzania czasem – dzięki temu wiesz, które zadania rozwiązać jako pierwsze, ile poświęcić na nie czasu i w jaki sposób pracować efektywnie.
 • Uczenie się do matury z nauczycielem to duże wsparcie psychiczne – możliwość indywidualnej pracy, wypełnienia luk, wykrycia słabszych punktów oraz pewność przygotowania. To praca do momentu, gdy wszystko będzie już jasne i możliwe do samodzielnego rozwiązania.
 • Jedną z kluczowych ról odgrywa też motywacja  – pamiętaj, że nie zdajesz matury tylko dla samego jej zdania. To przepustka do realizacji nadrzędnego celu – dobrego startu w dorosłe życie!

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym? Z Gigantami Edukacji!

Wszystkich przyszłych maturzystów, którzy chcą dobrze zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, zapraszamy na kurs maturalny z Gigantami Edukacji

W naszej ofercie dostępne są kursy roczne lub dwuletnie. Kursy organizowane są w formie stacjonarnej (w placówkach Gigantów Edukacji w całej Polsce) lub zdalnie (nie musisz więc tracić czasu na dojazdy, aby mieć do dyspozycji pomoc nauczyciela).  

Kursy Gigantów Edukacji są tworzone przez egzaminatorów CKE i prowadzone przez absolwentów najlepszych polskich uczelni z minimum kilkuletnim doświadczeniem w nauczaniu. Zajęcia mają charakter multimedialny, więc łatwiej jest zapamiętać omawiany materiał. Taki kurs to rzetelne powtórzenie materiału na przykładzie zadań i arkuszy maturalnych. Każde zagadnienie jest tłumaczone do momentu, w którym uczeń jest w stanie samodzielnie i z dużą pewnością siebie rozwiązać dany typ zadań.

FAQ:

Jak zdać maturę z matematyki (poziom podstawowy)?

Należy rzetelnie powtórzyć i przećwiczyć cały materiał, dążąc do jego zrozumienia. Bardzo ważne jest rozwiązanie jak największej liczby arkuszy maturalnych, co oswaja z formą egzaminu. Warto zapisać się na kurs przygotowujący do matury opracowany przez egzaminatorów CKE i prowadzony przez nauczyciela, który zapewnia uczniowi indywidualne wsparcie i tłumaczy aż do momentu opanowania materiału – taki jak kurs maturalny Gigantów Edukacji. 

Jaki wyglądają kursy maturalne Gigantów Edukacji?

Kursy Gigantów Edukacji, przygotowujące do matury z matematyki, organizowane są stacjonarnie lub zdalnie. Jedna lekcja kosztuje tylko 34 zł (i trwa 90 minut), a jest ich aż 56. Uczniowie mają stały i bezpośredni kontakt z nauczycielem (również po zajęciach). Na kursie powtarzają i poszerzają swoją wiedzę z matematyki, głównie w praktyce, czyli rozwiązują zadania i arkusze maturalne. Uczą się też zarządzać czasem egzaminacyjnym i opanowywać stres. 

Jak zapisać się na kurs maturalny Gigantów Edukacji?

Na kurs maturalny Gigantów Edukacji można się zapisać poprzez formularz dostępny na naszej stronie, telefonicznie lub mailowo. Organizujemy też kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, które pomagają uczniom dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Zapraszamy!


Poprzedni

Ocena użytkowników: 3 / 5

Podobne artykuły

Blog

Matura 2022 – zmiany pozytywnie zaskakują maturzystów!

Nadciąga matura 2022! Zmiany w porównaniu z poprzednimi latami są spore, a wymagania czy to z języka polskiego, czy z matematyki...

Czytaj więcej
Blog

Co warto powtórzyć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wynik zaważy na przyszłości ucznia, zadecyduje o tym, czy dostanie się do...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych