Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jak zainteresować dziecko matematyką?


7 minut czytania

Wiedza matematyczna otwiera drzwi do zawodów „przyszłości”, takich jak data scientist i quant, lecz poza teorią potrzebna jest praktyka i pasja! Jak zainteresować dziecko matematyką? To łatwiejsze, niż się wydaje, ale trzeba uzbroić się w odpowiednie podejście i wybrać… właściwy moment. Poniżej kilka wskazówek od Gigantów Edukacji – sprawdź i działaj!

Dlaczego warto zainteresować dziecko matematyką?

O tym, że matematyka, więc i logiczne myślenie, twórcze rozwiązywanie problemów i praca z danymi są potrzebne w pracy i w życiu prywatnym, przekonujemy się zwykle dopiero jako dorośli. Wtedy dla wielu z nas – tych, którzy z matematyką radzili sobie nieszczególnie dobrze – jest już trochę za późno, by nadgonić dotkliwe braki.

Choć głęboko zakorzenił się stereotyp, że uzdolnienia matematyczne zarezerwowane są dla niewielu, wcale tak nie jest. Za problem polskich uczniów z matematyką odpowiada nie brak talentu, lecz niewłaściwe podejście do jej nauczania – definicje, regułki, schematy rozwiązywania zadań i abstrakcyjne problemy zamiast różnorodnych form obrazowego przedstawienia problemu oraz czasu, których mózg potrzebuje do zrozumienia. Matematyka staje się trudna, nudzi i frustruje.

Gdy dziecko zainteresujemy nią wcześnie i skutecznie, uczyć matematyki będzie się zupełnie inaczej, będzie ją rozumieć (przynajmniej do tego dążyć), za jej pomocą odkrywać świat i rozwijać się, co w przyszłości zaowocuje. Dziś wiedza matematyczna otwiera drzwi do zawodów „przyszłości”, jak quant czy data scientist, przydaje się np. w programowaniu, robotyce, automatyce. Ułatwia start na rynku pracy i pozwala przekuć pasję w dochodowy i dający radość sposób na życie.

Kiedy jest najlepszy moment na budzenie matematycznej pasji?

Najlepszym momentem na rozbudzenie pasji do nauki matematyki w dziecku jest ta chwila, w której zaczyna żywo interesować się otaczającym je światem czy zadawać pytania rozpoczynające się od „dlaczego” i „jak”. 

W wieku przedszkolnym dzieci wyrażają już szczególne zainteresowanie segregowaniem, przeliczaniem czy łączeniem w zbiory, a także nieustannie dociekają przyczyn zjawisk. To czas, aby zastanowić się, jak zainteresować dziecko matematyką, albo inaczej – jak to naturalne zainteresowanie podtrzymać i pogłębić.

Później, już na lekcjach matematyki w szkole, ogromna część dzieci zniechęca się do nauki, gdyż zostaje wtłoczona w schematy myślenia, konieczność zapamiętywania bez zrozumienia i brak dyskusji czy wymiany opinii.

Pokaż, że bez matematyki nie da się zrozumieć świata

Albert Einstein mówił, że matematyka jest produktem myśli ludzkiej, która tłumaczy świat realny. Również Hans Rosling, jeden ze stu czołowych myślicieli świata i autor bestsellerowej książki Factfulnnes, uważa, że choć nie da się zrozumieć świata tylko za pomocą liczb, to niemożliwe jest to także bez nich

Liczenie, mierzenie, szacowanie, analiza oraz wnioskowanie są podstawą niemal każdej aktywności człowieka, od tworzenia i budowania, przez orientację w świecie, po zarządzanie i negocjacje. A to wszystko matematyka!

Matematyka jest królową nauk, podstawą wielu innych dziedzin naukowych. O nauce matematyki mówimy więc również wtedy, gdy uczymy się informatyki, biologii, fizyki i chemii, ale także… muzyki czy plastyki! Matematyka to też umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. 

Przekonaj, że matematyka to umiejętności „przyszłości”

Dziś większość już nawet kilkuletnich dzieci obcuje z nowymi technologiami i pewnie stąpa po wirtualnym świecie – a jego podstawą jest matematyka

Młodzi ludzie tworzą własne gry komputerowe i strony internetowe, przekopują się przez bazy danych i samodzielnie znajdują informacje, a nie tylko budują z klocków, ale też programują te konstrukcje. Starają się ułatwiać sobie codzienne czynności nie z lenistwa, a z potrzeby innowacji. To też jest matematyka, trzeba ją tylko dostrzec, a później zrozumieć i nauczyć się wykorzystywać do rozwoju technologicznych pasji! 

Architekt, programista, analityk danych czy quant – to ułamek zawodów „przyszłości”, w których matematyka jest potrzebna, a które można wywieść z naturalnych zainteresowań współczesnych dzieci i młodzieży.

Jak zainteresować matematyką dziecko w wieku przedszkolnym?

Włącz matematykę do codziennego życia i zabawy!

  • Przeliczajcie przedmioty w czasie zabawy, grupujcie je pod względem np. rozmiaru czy koloru, mierzcie je i szukajcie różnych cech wspólnych. 
  • Poszukaj okazji do nauki liczenia podczas codziennych czynności (np. ile aut stoi na parkingu, ile kół ma samochód, po ile ziemniaków powinien na obiad dostać każdy domownik).
  • Codzienne sprawdzajcie temperaturę powietrza, datę w kalendarzu, godziny na zegarze, rozkład odjazdów autobusów, dawki karmy dla kota itp.
  • Wspólnie gotujcie, odmierzając ilości składników według przepisu, segregujcie pranie, tworząc zbiory ubrań, a nawet przemeblujcie pokój, mierząc pomieszczenie i przedmioty i znajdując pasujący układ. 
  • Matematyczne zagadki z „życia wzięte”, np. ile zostanie bananów, jeśli teraz zjemy dwa?, autko kosztuje 10 zł, w skarbonce masz 7 zł, ile musisz jeszcze uzbierać, by móc sobie je kupić?

Zainteresowanie matematyką i uzdolnienia matematyczne rozwijają również wszelkie gry dla dzieci, które wymagają logicznego myślenia i zapamiętywania (np. memory), oraz zabawy w kodowanie. 

Gdy dziecko uczy się podczas zabawy, uczy się najskuteczniej!

Jak zainteresować dziecko matematyką w szkole podstawowej?

W szkole podstawowej odkrywanie i nauka matematyki mogą wskoczyć na zupełnie nowy poziom – gdy dziecko ma już podstawową wiedzę i umiejętności, zaangażować warto najróżniejsze gry matematyczne oraz zabawy, np. szachy i planszówki takie jak Monopoly. Aby nie zostawiać nauki tylko w „rękach” edukacji szkolnej, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach pozaszkolnych.

Do szkoły Gigantów Edukacji zapraszamy na zajęcia głównie dzieci, które już przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty(czyli są w siódmej lub ósmej klasie). Z jednej strony powtarzamy cały materiał, rozwiązujemy zadania i arkusze, uczymy się zarządzać czasem i oswajamy się z formą egzaminu, a z drugiej dążymy do zrozumienia i polubienia matematyki oraz odkrycia jej w świecie.

Nasze kursy trwają rok lub dwa lata i odbywają się stacjonarnie albo online, a zajęcia prowadzą nauczyciele matematyki z zawodu i pasji. Przygotowujemy ósmoklasistów do egzaminu i nasi uczniowie uzyskują świetne wyniki – ponad 80%, dostając się do wymarzonych szkół. Jednocześnie rozwijamy pasję do królowej nauk!

Zachęcamy również do skorzystania z oferty Gigantów Programowania – to ciekawe zajęcia z tworzenia gier, aplikacji i stron czy z programowania w Python i C#, które uczą praktycznego wykorzystania matematyki w technologii. Zapraszamy!

FAQ:

Jak uczyć dzieci matematyki od najmłodszych lat?

Dzieci w wieku przedszkolnym warto uczyć matematyki na co dzień – np. wspólnie przeliczać zabawki i je grupować, odczytywać rozkłady jazdy czy ceny w sklepie oraz wymyślać zagadki (np. ile jabłek zostanie, jeśli teraz zjesz dwa?). Przydają się także proste gry matematyczne i pamięciowe.

Jak uczyć matematyki dzieci w wieku szkolnym?

Warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne, np. kurs matematyczny albo szkolenia z programowania czy robotyki. Świetnie sprawdzają się także różnego rodzaju gry i zabawy oraz platformy edukacyjne, czyli połączenie rozrywki i nauki.

Co daje nauka matematyki od najmłodszych lat?

Dzięki nauce matematyki od najmłodszych lat dziecko rozumie tę dyscyplinę, widzi ją w otaczającym świecie, myśli logicznie i potrafi rozwiązywać problemy. To przekłada się na uzdolnienia matematyczne, których wymagają zawody „przyszłości”, takie jak data scientist, quant czy programista.


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty z matematyki w 2022 roku?

Zbliża się egzamin ósmoklasisty 2022! Zmiany w stosunku do egzaminów sprzed pandemii są duże i wykraczają daleko poza przesunięty o...

Czytaj więcej
Blog

Co warto powtórzyć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wynik zaważy na przyszłości ucznia, zadecyduje o tym, czy dostanie się do...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych