Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jak liczy się punkty po ukończeniu 8 klasy? Rekrutacja do szkół średnich


6 minut czytania

Każdy ósmoklasista staje przed wyborem szkoły średniej. Aby jednak się do niej dostać, a w dodatku do klasy o takim profilu, który pokrywa się z jego zainteresowaniami, musi uzyskać odpowiednią liczbę punktów. Te „punkty do liceum” są obliczane na podstawie wyników z egzaminu, ale też ocen na świadectwie i innych aktywności. Jak to zrobić? Sprawdź!

Ile punktów do liceum? To zależy od szkoły!

Szkołę średnią, a najlepiej kilka potencjalnych szkół, warto wybrać na długo przed egzaminem ósmoklasisty. Każda placówka ustala bowiem własną punktację czy tzw. próg punktowy, który trzeba osiągnąć, aby się w niej uczyć. Kandydat musi więc się nieco postarać, aby osiągnąć cel. W najpopularniejszych szkołach średnich na jedno miejsce może przypadać nawet kilku uczniów!

Każdego roku też średnia liczba wymaganych punktów dla przyszłych uczniów szkół średnich rośnie. Według rankingu „Perspektywy” najlepsze szkoły w Polsce oczekują już nawet ponad 170 punktów na 200! To bardzo dużo. Co robić? Trzeba się przyłożyć, zwłaszcza do egzaminu ósmoklasisty.

Jak obliczyć punkty po ukończeniu 8 klasy?

Każdy uczeń może łącznie zdobyć 200 punktów. Połowę z tego, czyli 100 punktów, otrzymać można tylko za egzamin ósmoklasisty. Na drugą „setkę” składają się oceny „na świadectwie” oraz inne osiągnięcia i dodatkowe aktywności np. prospołeczne.

Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty?

Liczba możliwych do uzyskania punktów z egzaminu ósmoklasisty wynosi 100. 

Od 2022 roku uczniowie piszą jeszcze jeden dodatkowy test z wybranego przedmiotu. Wyniki egzaminów nie są podawane w punktach, ale w procentach i w centylach (jaki odsetek zdających osiągnął ten sam lub niższy wynik).

Aby obliczyć te tzw. punkty do liceum (ale też do innej szkoły średniej) z egzaminu ósmoklasisty, trzeba pomnożyć wynik procentowy – przez 0,3 dla testu z języka polskiego i matematyki i przez 0,2 dla testu z języka obcego i wybranego przedmiotu.

Jak obliczyć punkty z ocen na świadectwie?

W skład kolejnych 100 punktów wchodzą oceny z czterech przedmiotów: z języka polskiego, z matematyki oraz z dwóch innych, które są brane pod uwagę w rekrutacji do danej szkoły średniej, a konkretniej do danej klasy. Tę informację znaleźć można zwykle na stronie internetowej szkoły. Przelicznik ocen wygląda następująco:

 • celująca to 18 punktów,
 • bardzo dobra to 17 punktów,
 • dobra to 14 punktów,
 • dostateczna to 8 punktów,
 • dopuszczająca to 2 punkty.

Warto więc postarać się, aby zarówno z języka polskiego i matematyki, jak i z dwóch dodatkowych przedmiotów oceny były jak najwyższe. Oczywiście punkty się sumują – oznacza to, że wysoki wynik egzaminu ósmoklasisty może pomóc dostać się do szkoły, nawet jeśli oceny na świadectwie nie będą celujące czy bardzo dobre.

Jak zdobyć dodatkowe punkty do szkoły średniej?

Dodatkowe 7 punktów przyznaje się uczniom za świadectwo z paskiem.

Kolejne 18 punktów można otrzymać za osiągnięcia naukowe, np. udział w finale konkursu kuratoryjnego.

Docenia się też różne dodatkowe aktywności uczniów, zwłaszcza na rzecz innych. Za wolontariat można otrzymać kolejne 3 punkty. 

Warto też pamiętać, że niektóre szkoły średnie np. sportowe i artystyczne organizują dodatkowe sprawdziany klasyfikujące, które mają ocenić kompetencje uczniów lub predyspozycje w danej dziedzinie.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty zdaje każdy uczeń, który do niego przystąpi – nie ma żadnych minimalnych progów procentowych czy punktowych tak jak przy maturze. To może nieco zmniejszyć stres ucznia, ale go nie wyeliminuje. W końcu im gorzej „pójdzie” egzamin, tym ciężej dostać się do dobrej, wymarzonej szkoły.

Spore grono uczniów obawia się zwłaszcza egzaminu z matematyki. Nie radzą sobie z nim nadzwyczaj dobrze, o czym świadczą statystyki (średni wynik to tylko 47%). 

Dlatego też Giganci Edukacji opracowali skuteczny kurs, który przygotowuje do części matematycznej egzaminu i pomaga osiągnąć bardzo dobry, wysoki wynik. Nasi kursanci rozwiązują test średnio na aż 81%, a wysoki odsetek uczniów uzyskuje nawet powyżej 90% lub radzi sobie z egzaminem BEZBŁĘDNIE!

Jak wygląda kurs Gigantów przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty?

 • Organizujemy kursy rocznie i dwuletnie.
 • Kursy Gigantów Edukacji odbywają się stacjonarnie (w placówkach w całej Polsce) lub zdalnie, czyli przez komunikator internetowy (dokładnie taki sam zakres nauki, uczniowie i nauczyciel normalnie ze sobą rozmawiają).
 • Uczniowie mają do dyspozycji doświadczonego nauczyciela matematyki – pedagoga, który zna ich potrzeby, wspiera i motywuje. 
 • Cały materiał do egzaminu jest powtarzany i poszerzany, przede wszystkim w praktyce, podczas ćwiczeń. Nauczyciel tłumaczy zagadnienia do skutku.
 • Sporo czasu poświęcamy na rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych. To zapoznaje uczniów z formą egzaminu, schematami i rodzajami zadań, a także pomaga im zorganizować dobrze czas. Efekt? Mniejszy stres!
 • Kurs Gigantów Edukacji jest opracowywany przez egzaminatora CKE.
 • Zajęcia mają charakter multimedialny. Dzieci uczą się w miłej, bezstresowej, swobodnej atmosferze i w koleżeńskiej grupie. Wiedza nie jest sprawdzana „na oceny”. Lekcje obfitują w elementy zabawy i rozrywki!

 

Przygotowanie do egzaminu 8-klasisty

 

FAQ:

1. Jak dostać się do wymarzonego liceum?

Najpóźniej na początku ósmej klasy warto zorientować się, ile punktów wymaga dana szkoła średnia i zrobić wszystko, aby tyle „uzbierać”. Ważne są nie tylko oceny, ale też egzamin ósmoklasisty (wszystkie części).

2. Dlaczego warto zapisać się na kurs Gigantów przygotowujący do egzaminu z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki jest trudny, średni jego wynik to 47%! Giganci Edukacji przygotowują do niego skutecznie, a potwierdzają to osiągnięcia naszych uczniów, którzy średnio zdają test na aż 81%. Kurs ma formą stacjonarną lub zdalną, został opracowany przez egzaminatora CKE, a prowadzony jest przez nauczyciela matematyki. Rozwiązujemy arkusze egzaminacyjne i setki zdań, ale uczymy się także zarządzać czasem egzaminacyjnym i radzić sobie ze stresem!

3. Kim są Giganci Edukacji?

Giganci Edukacji są częścią Gigantów Programowania – jednego z największych w Polsce organizatorów szkoleń i kursów dla dzieci (ponad 120 oddziałów w Polsce). 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 2 / 5

Podobne artykuły

Blog

Co możesz studiować po maturze z matematyki?

Dziś na rynku pracy wśród najbardziej pożądanych zawodów znajdziemy programistę, data scientist i quanta, rozwój technologii jest...

Czytaj więcej
Blog

Jakie przedmioty trzeba zdawać na studia architektoniczne?

Co zdawać na architekturę? To pytanie, które zadają sobie nastolatkowie szukający najlepszej ścieżki rozwoju po liceum lub technikum....

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych