Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Jak efektywnie uczyć się matematyki?


6 minut czytania

Matematyka, tak jak zresztą większość przedmiotów ścisłych, jest dość specyficzna, bo nie da się jej „wykuć na blachę”, ale trzeba ją zrozumieć. I to niezależnie od tego, czy chcemy „tylko” zdać maturę, czy dostać się do wymarzonej szkoły średniej, czy też wiążemy z matematyką przyszłość zawodową. Tylko jak się uczyć matematyki, żeby ją zrozumieć? To dobre pytanie! Poznaj sposoby na naukę matematyki Gigantów Edukacji!

Nauka matematyki wymaga kilku umiejętności

Matematyka nie bez powodu została „królową” nauk! 

Matematyka nas otacza, pomaga zrozumieć i opisać świat oraz wykonywać codzienne czynności. Jest to nauka złożona i nadrzędna wobec wielu innych dziedzin, ale kieruje się logiką. W matematyce wszystko jest ze sobą ściśle połączone i z siebie wynika, a to, wbrew pozorom, przysparza właśnie tak wiele trudności!

Matematyka jest praktyczną dziedziną nauki, która w głównej mierze polega na rozwiązywaniu problemów. W tym celu trzeba mieć wiedzę, ale przede wszystkim – umieć ją wykorzystać w praktyce: dostrzegać pewne zależności i łączyć je w całości, analizować, szukać, myśleć, próbować, testować i sprawdzać. Wszystko to sprowadza się do tego, aby matematykę zrozumieć. Do tego jednak potrzeba kilku ważnych umiejętności:

  • myślenia logicznego, analitycznego i przyczynowo-skutkowego,
  • kreatywności, umiejętności wyobrażania, otwartości umysłu,
  • dobrej pamięci, ale też umiejętności kojarzenia różnych zagadnień,
  • ciekawości świata, zadawania sobie pytań „dlaczego?”,
  • samozaparcia i dążenia do celu, ale też niezrażania się porażkami,
  • wytrwałości w szukaniu i analizowaniu błędów oraz ich naprawianiu.

Są to tzw. umiejętności miękkie, które każdy człowiek zdobywa od dziecka. Choć dużą rolę odgrywają naturalne predyspozycje, to te umiejętności da się wyćwiczyć – np. poprzez gry logiczne, memory, quizy i łamigłówki. I zdecydowanie warto to robić, jeśli chcemy zacząć skutecznie uczyć się matematyki.

Nauka matematyki a rola nauczyciela

Można śmiało stwierdzić, że nauczyciel odgrywa jedną z najważniejszych ról w nauce matematyki. Jako matematyk ma pełny obraz tej dziedziny i doskonale ją rozumie. Jego zadaniem jest wyjaśnić uczniom w praktyce i na przykładach teoretyczne zagadnienia. Jako pedagog nauczyciel powinien cierpliwie tłumaczyć, objaśniać przejrzyście i obrazowo, ale też... do upadłego – aż do momentu, w którym uczeń „załapie”, o co w tym wszystkim chodzi, czyli będzie mógł samodzielnie rozwiązać dany problem matematyczny.

Choć matematyki można uczyć się samodzielnie, korzystając choćby z podręczników, zbiorów zadań czy repetytoriów, jest to arcytrudne. Poza rolą „tłumacza” matematyki nauczyciel ustala harmonogram nauczania, ocenia postępy uczniów, dobiera strategie edukacyjne i motywuje. 

Oczywiście nie każdy nauczyciel matematyki, zwłaszcza w szkole, wywiązuje się ze wszystkich swoich zadań. Czasem to wręcz osoba nauczyciela jest tym czynnikiem, który utrudnia uczniowi, zwłaszcza o słabszych predyspozycjach czy kompetencjach, skuteczną naukę, a czasem wręcz wzbudza lęk i niechęć do matematyki.

Nauka matematyki wymaga czasu i systematyki

Nauka matematyki nie lubi presji czasu i zaległości. Czasem kilka niewielkich „luk” może skutecznie zablokować możliwość zrozumienia pozostałego materiału. W takiej sytuacji konieczne jest zidentyfikowanie i nadrobienie zaległości.

Matematykę trzeba ćwiczyć systematycznie, co najmniej kilka dni w tygodniu. To nie oznacza oczywiście, że trzeba jej poświęcać wiele godzin dziennie. Wręcz przeciwnie – to może być kilka krótkich ćwiczeń (pół godziny, godzina). Mózg musi mieć czas, aby zorganizować, usystematyzować i zapamiętać informacje.

Nauka matematyki do egzaminu – z Gigantami Edukacji!

Matematyki warto uczyć się systematycznie przez wszystkie lata szkoły, ale to tylko w teorii jest oczywiste i proste, wiemy o tym dobrze. Dlatego w najtrudniejszym czasie, przed egzaminem ósmoklasisty i przed maturą z matematyki warto zdwoić wysiłki!

Jak się skutecznie uczyć matematyki do egzaminu? Z Gigantami Edukacji! Dlaczego?

  • Nauczyciel do dyspozycji ucznia. W trakcie trwania kursu (rocznego lub dwuletniego), i to również po zajęciach, z uczniami jest nauczyciel – pedagog z powołania. Giganci Edukacji wiedzą, jak skutecznie nauczać – jak tłumaczyć, sprawdzać wiedzę, wspierać i motywować. Potrafią rozmawiać z uczniami i znają ich potrzeby. Nigdy się nie poddają – jeśli coś nadal jest niezrozumiałe, „wałkują” temat do skutku.
  • Powtórzenie i poszerzenie wiedzy. Kursy Gigantów Edukacji są tworzone przez egzaminatorów CKE i świetnie rozplanowane. Czasu jest na tyle dużo, że nie tylko powtarzamy wymagany materiał z uwzględnieniem najtrudniejszych działów matematyki, ale też znacznie pogłębiamy wiedzę. Uczeń świetnie zdaje egzamin, ale zyskuje również solidne podstawy do nauki matematyki w szkole średniej czy na studiach.
  • Tryb stacjonarny lub zdalny. Uczeń bierze udział w kursie stacjonarnie, w jednej z naszych placówek (w całej Polsce) lub przez internet (nauczyciel i jego uczniowie widzą się i słyszą, rozmawiają ze sobą). Niezależnie od formy zakres nauczania jest taki sam, a zajęcia mają ciekawą, multimedialną formę. Przede wszystkim stawiamy na naukę w praktyce, czyli rozpracowujemy setki zadań.
  • Oswojenie z formą egzaminu. Na kursie rozwiązujemy również arkusze egzaminów z lat poprzednich. Uczymy się, jak skutecznie zarządzać czasem, aby zdążyć nie tylko rozwiązać, ale i sprawdzić wszystkie zadania. Poznajemy schematy zadań, które mogą pojawić się na teście. To wszystko zmniejsza stres ósmoklasistów i maturzystów, którzy stają się bardziej pewni siebie.

 

Warsztaty z matematyki

 

FAQ:

1. Kto opracowuje i kto prowadzi kurs z matematyki Gigantów Edukacji?

Kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty i matury z matematyki opracowane zostały przez egzaminatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Prowadzone są natomiast przez doświadczonych nauczycieli matematyki, pedagogów ze świetnym podejściem do młodych ludzi.

2. Jak przebiega kurs Gigantów przygotowujący do egzaminu z matematyki?

Kursy przygotowujące do egzaminów matematycznych odbywają się stacjonarnie (w wybranej placówce Gigantów Edukacji) lub zdalnie – przez internet. Kursy różnią się jedynie formą komunikacji. W obu wariantach uczniowie mają bezpośredni i stały kontakt z nauczycielem, uczą się głównie w praktyce i na multimedialnych pomocach.

3. Ile kosztuje kurs Gigantów Edukacji i jak się na niego zapisać?

Na kurs Gigantów Edukacji można zapisać się przez internet – wypełniając formularz na naszej stronie – lub drogą telefoniczną bądź mailową. Cały kurs kosztuje 1900 zł, czyli jedna lekcja (90 minut) to jedynie 34 zł! 


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

10 najlepszych szkół matematycznych na świecie

Współcześnie absolwent studiów matematycznych łatwo odnajduje się na rynku pracy. Dzięki umiejętnościom logicznego myślenia, pracy z...

Czytaj więcej
Blog

Co możesz studiować po maturze z matematyki?

Dziś na rynku pracy wśród najbardziej pożądanych zawodów znajdziemy programistę, data scientist i quanta, rozwój technologii jest...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych