Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Dlaczego warto uczyć się matematyki?


7 minut czytania

Dlaczego warto uczyć się matematyki? Od lat tłumaczą to wielkie umysły świata, jak choćby Roger Bacon: „Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”. A co mamy z nauki matematyki w praktyce? Jakie to daje korzyści? Sprawdzamy!

Znajomość matematyki – klucz do drzwi zawodów „przyszłości”

Polscy uczniowie od lat nie najlepiej radzą sobie z matematyką, co dobitnie pokazują niskie wyniki matury i egzaminu ósmoklasisty z matematyki. A tymczasem z roku na rok rośnie zapotrzebowanie rynku pracy na umysły ścisłe i pracowników, którzy znają, lubią i praktykują matematykę – potrafią myśleć logicznie i analizować, wyciągać wnioski i rozwiązywać trudne problemy. Dobrze zdana matura to przepustka do rozpoczęcia studiów technicznych, ekonomicznych, finansowych czy informatycznych i związanych z takimi dziedzinami jak programowanie, robotyka czy automatyka.

Znajomość matematyki to klucz do drzwi zawodów „przyszłości”. Są wśród nich te już doskonale znane, jak księgowy, aktuariusz czy architekt, ale i zupełnie nowe profesje, takie jak quant (analityk wykorzystujący modele matematyczne w biznesie i finansach) czy data scientist („mistrz danych”, który wyciąga wnioski istotne dla świata i społeczeństwa ze zbiorów big data). Rozumowanie matematyczne ważne jest też w informatyce i programowaniu.

Wszystkie zawody „przyszłości” łączy to, że są poszukiwane i dobrze opłacane, a przy tym niezwykle użyteczne dla nas wszystkich. Dają również możliwość przekucia pasji w satysfakcjonujący, dochodowy i prestiżowy sposób na życie.

Nauka matematyki to jedno z najlepszych ćwiczeń dla umysłu

Regularne ćwiczenia mózgu są równie ważne, jak systematyczna aktywność fizyczna! 

Trenując umysł, zwielokrotniamy jego możliwości poznawcze i logiczne, analityczne oraz pamięciowe. Robiąc to regularnie, całe życie, osłabiamy procesy degeneracyjne mózgu, które wpływają na demencję, czyli pomagamy sobie zachować sprawność umysłową aż do późnej starości. Obniżamy też ryzyko takich schorzeń jak choroba Alzheimera.

Oczywiście nie zawsze nauka matematyki faktycznie ćwiczy umysł – w bardzo małym stopniu realizuje się to przez przyswajanie teorii, czytanie i zapamiętywanie definicji czy wzorów. Ale już ćwiczenia matematyczne, zwłaszcza te, które naprawdę wymagają zaangażowania myślenia, imponująco podwyższają sprawność intelektualną. Musimy zrozumieć problem, a dalej – czerpiąc z praw matematyki – znaleźć rozwiązanie. Tak działają łamigłówki i zagadki matematyczne (m.in. sudoku, uzupełnianie ciągów), ale też sporo zadań „szkolnych”, w tym egzaminacyjnych.

nauka matematyki

Dzięki nauce matematyki ćwiczymy inne umiejętności

Nauka matematyki czy myślenia matematycznego to też kojarzenie faktów i zjawisk, znajdowanie podobieństw i różnic, klasyfikowanie świata, wyciąganie wniosków oraz myślenie logiczne i analityczne, ale jednocześnie kreatywne. To również angażowanie wyobraźni, w tym przestrzennej, oraz poszukiwanie połączeń pomiędzy abstrakcją a rzeczywistym, fizycznym światem. 

To sprawia, że ludzie, którzy dobrze znają matematykę, łatwiej i szybciej podejmują trafne decyzje oraz podchodzą do problemów jak do wyzwań, które wymagają niestandardowego podejścia. Są odważni w myśleniu i działaniu, ale zarazem lepiej przewidują konsekwencje swoich działań. Wiedzą, że – jak w zadaniu czy łamigłówce – do rozwiązania prowadzą różne drogi i najpierw trzeba zastanowić się, którą z nich pójść i dlaczego akurat tą.

Nauka matematyki rozwija wiele przydatnych umiejętności i nie sposób o wszystkich wspomnieć. Ale jedną z tych wyjątkowo ważnych, a niedocenianych, jest umiejętność radzenia sobie z porażkami, nauka na błędach i przełamywanie własnych ograniczeń. Matematyka to ciągłe poszerzanie horyzontów intelektu i osobowości!

Warto się uczyć matematyki także dla ułatwienia codzienności

Z praktycznego punktu widzenia matematyka znacząco ułatwia codzienne życie. Już wspomnieliśmy o szybszym i trafniejszym podejmowaniu decyzji czy rozwiązywaniu problemów, ale podchodząc do matematyki czysto użytecznie, dzięki jej znajomości możemy wykonać szereg różnych codziennych zadań, dążąc do polepszenia życia.

Przykłady? Matematyka jest potrzebna w kuchni – jeśli nie potrafimy przeliczać miar i wag z przepisu, z pysznego ciasta zostanie podły zakalec. Gdy nie radzimy sobie z obliczeniami i rzutami przestrzennymi, zamówimy za mało lub za dużo materiałów do remontu albo kupimy szafę, której drzwi nie otworzymy, bo będą zawadzać o łóżko.

Codzienne zakupy, rachunki za media, kredyty, lokaty, inwestycje, domowy budżet – to wszystko matematyka. Oczywiście nie chodzi o sprawne obliczenia pamięciowe, bo każdy z nas ma kalkulator w telefonie, ale o dostrzeganie zależności, przewidywanie i wyciąganie wniosków. Najlepszy kalkulator nie pomoże, gdy nie wiemy, jakie działanie wykonać, aby obliczyć zyski i straty lub potrzebną czegoś ilość.

czy warto uczyć się matematyki

Jak się uczyć matematyki, by ją zrozumieć i polubić?

W przypadku dzieci recepta na zrozumienie i polubienie matematyki jest dość prosta – trzeba zacząć od najmłodszych lat. W wieku przedszkolnym dzieci naturalnie interesują się matematyką i poprzez odpowiednie podejście do nauczania tę pasję da się podtrzymać i rozwinąć. Ważna jest również systematyczność nauki (w tej dziedzinie nieznajomość jednego działu prowadzi do trudności w zrozumieniu innego) oraz profesjonalne wsparcie, zwłaszcza w klasie ósmej i maturalnej.

Zachęcamy do dołączenia do drużyny Gigantów Edukacji – przygotowaliśmy kursy przygotowawcze do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Poza przygotowaniem do egzaminów – powtórką materiału i ćwiczeniami – dążymy do tego, aby naszym uczniom nauka matematyki sprawiała przyjemność, aby ujrzeli ją w otaczającym świecie i zrozumieli jej prawa. Zagrzewamy do myślenia, wyrażania swojego zdania, dyskutowania i dzielenia się pomysłami. 

Zapraszamy również do naszej szkoły Gigantów Programowania. Organizujemy kursy programowania dla dzieci i młodzieży, które rozwijają logiczne myślenie, uczą rozwiązywania problemów i zastosowania matematyki w informatyce. Młodzi ludzie tworzą własne gry komputerowe, strony czy aplikacje, zdobywają umiejętności „przyszłości”, rozwijają swoje pasje i świetnie się przy tym bawią!

Oczywiście każdy – niezależnie od wieku i umiejętności – może uczyć się matematyki i warto to robić, choćby poprzez zagadki i łamigłówki, gry matematyczne, logiczne czy strategiczne. Nauka matematyki owocuje, i to w błyskawicznym tempie!

FAQ:

Dlaczego warto uczyć się matematyki?

Jest wiele powodów! Matematyka to podstawa nauk ścisłych, a te otwierają drzwi do zawodów „przyszłości” (np. quant czy data scientist). Matematyka przydaje się także w codziennym życiu, a jej nauka jest świetnym treningiem mózgu i okazją do rozwoju wielu innych umiejętności, takich jak choćby trafne podejmowanie decyzji.

Do czego może się przydać matematyka w codziennym życiu?

W codziennym życiu matematyka przydaje się na każdym kroku – do przygotowania domowego budżetu, w kuchni, podczas remontu mieszkania czy przy podejmowaniu decyzji o kredycie lub inwestycjach.

Jak zainteresować dziecko matematyką?

Warto zacząć od najmłodszych lat, gdy dziecko jeszcze samo mocno interesuje się tą dziedziną, dociekając przyczyn zjawisk, mierząc, licząc i grupując przedmioty. Ważne jest odpowiednie podejście z nastawieniem na myślenie, działanie i rozumowanie. Warto wykorzystać różnego rodzaju gry planszowe i komputerowe, ale także pokazać zastosowanie matematyki w świecie i życiu codziennym.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 1 / 5

Podobne artykuły

Blog

Jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba posiadać, aby pracować w księgowości?

Zawód księgowego, z punktu widzenia statusu formalnego, istnieje już od XIX wieku, a choć księgi rachunkowe zmieniły się w cyfrowe...

Czytaj więcej
Blog

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym?

„Nie przejmuj się, że masz problemy z matematyką. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe”. Czyżby sam Albert Einstein wątpił w swoje...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych