Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Czy matematyka przydaje się w życiu codziennym?


8 minut czytania

Matematyka to jeden z trudniejszych przedmiotów szkolnych, który wymaga logicznego myślenia, dlatego dla wielu uczniów rozwiązywanie zadań jest dużym wyzwaniem. Każde z nich jest znakomitym treningiem dla mózgu i sposobem na utrzymanie doskonałej kondycji umysłowej. Warto o tym pamiętać, gdyż matematyka w życiu codziennym znajduje swoje zastosowanie częściej, niż może nam się wydawać. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Matematyka w szkole – lekcje pełne wyzwań

W szkole na lekcjach matematyki część uczniów w trakcie nauki z wielką chęcią ćwiczy logiczne myślenie podczas rozwiązywania zadań z różnych dziedzin. Mowa między innymi o podstawach logiki, algebry, analizy, geometrii, statystyki czy rachunku prawdopodobieństwa. Zdanie do kolejnej klasy wiąże się z coraz trudniejszymi zadaniami, gdyż obliczenia niezbędne do prawidłowego rozwiązania stają się jeszcze bardziej wymagające.

Sprawdzeniem umiejętności jest egzamin ośmioklasisty i później maturalny, od którego w dużej mierze zależy najbliższa przyszłość ucznia. Warto zatem odpowiednio się do niego przygotować i skorzystać z korepetycji, podczas których stres na teście będzie znacznie mniejszy ze względu na większe przyswojenie wiedzy i opanowanie niezbędnego materiału z matematyki, znanej w szkole jako „matma”.

Matematyka w praktyce – co warto wiedzieć?

Wielu osobom wydaje się, że po zakończeniu edukacji w szkole czy na studiach, kończy się również nasza styczność z matematyką. Pod warunkiem że wybrana przyszłość zawodowa nie będzie z nią bezpośrednio związana. Nic bardziej mylnego, gdyż to tylko teoria. W praktyce dziedzina ta towarzyszy nam niemal codziennie, wystarczy przeanalizować czynności wykonywane każdego dnia, aby się o tym przekonać.

W poniższej części artykułu przygotowaliśmy matematyczną listę, która dokładnie obrazuje, jak tak naprawdę wygląda matematyka w praktyce w życiu codziennym.

Opisane sytuacje z pewnością przekonają większość osób, że warto przyswajać wiedzę z zakresu dodawania, odejmowania, figur geometrycznych, rachunku prawdopodobieństwa i innych matematycznych tematów już od najmłodszych lat. Wszystko dlatego, że prawidłowe wykonywanie różnego rodzaju obliczeń okaże się niezbędną umiejętnością w dorosłym życiu. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że informatyka jest pochodną matematyki. A przecież trudno zaprzeczyć, że mamy z nią styczność każdego dnia, biorąc pod uwagę dzisiejszy skomputeryzowany świat. Wystarczy spojrzeć na gry, programy czy aplikacje, z których codziennie korzystamy w celu rozrywkowym, zawodowym, czy też poprawienia sobie komfortu życia.

Matematyczna lista sytuacji codziennych

Wbrew pozorom zastosowanie matematyki w życiu codziennym jest bardzo częstym zjawiskiem, choć wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Proste liczby i skomplikowane obliczenia otaczają nas dosłownie z każdej strony. Najprostszym przykładem jest planowanie dnia i czasu na poszczególne czynności, czy sprawdzanie temperatury na słupku termometru. Z matematyką mamy również styczność w kuchni, gdy przygotowujemy posiłek wedle przepisu, w którym konieczne jest zastosowanie odpowiednich proporcji składników. Nawet podczas codziennej rozrywki możemy przekonać się, jak bliska nam jest matematyka. Dobrym przykładem są zawody sportowe oglądane w telewizji i punktacje, od których zależy wygrana, a także wszelkiego rodzaju gry logiczne.

Po wyjściu z domu nie trzeba długo czekać, aż w głowie pojawi się konieczność wykonania szybkich obliczeń. Ile potrzeba paliwa, żeby dojechać w docelowe miejsce? Który autobus szybciej przyjedzie na konkretny przystanek i ile czasu będzie na ewentualną przesiadkę po drodze? Ile minut zostało do przyjazdu zamówionej taksówki? Ile dni pozostało do wakacji czy końca urlopu? Jak długo trzeba jeszcze czekać na wyniki ostatnich badań? Czy opłaca się zrobić zakupy w ulubionym sklepie, czy może promocje w innym okażą się korzystniejsze? To wszystko trzeba obliczyć! Zatem jak widać, można podać wiele przykładów, które mogą nie mieć końca.

matematyka w praktyce

Matematyka w życiu codziennym – przykłady

Sytuacje opisane powyżej dotyczą czynności wykonywanych codziennie. Jednak zdarzają się także takie, z którymi mamy rzadziej styczność – raz na miesiąc, kwartał, rok czy co kilka lat. Warto o nich wspomnieć, gdyż one również pokazują, jak ważne jest nawet najprostsze dodawanie, odejmowanie czy liczenie objętości i powierzchni. Poniżej znajduje się kolejna lista matematycznych zadań – to praktyczne przykłady z życia wzięte:

 • opłaty za rachunki – analizowanie bieżących wydatków związanych z mediami, zakupem produktów spożywczych, środków czystości, rat kredytów, itd.;
 • podatki i deklaracje PIT – rozliczanie się z zysków i strat z Urzędem Skarbowym;
 • produkty finansowe – korzystanie z kredytów, lokat, pożyczek i prowadzenie konta bankowego;
 • remonty – planowanie metamorfozy domowych wnętrz może wiązać się z potrzebą obliczenia powierzchni poszczególnych pomieszczeń, żeby kupić farby, panele czy płytki;
 • negocjacje z szefem – staranie się o podwyżkę, która często obliczania jest procentowo od wynagrodzenia;
 • rozmowa o pracę – umiejętność obliczania stawki netto i brutto, od których zależy wysokość comiesięcznej wypłaty;
 • prowadzenie własnego biznesu – tworzenie kosztorysów, analiza płac i negocjowanie warunków finansowych z kontrahentami, opłacanie obowiązkowych składek ubezpieczeniowych i podatków.

Zastosowanie matematyki w życiu zawodowym

Wiele zawodów ma bezpośredni związek z matematyką. W ich przypadku często staranie się o wakat wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji dotyczących tej właśnie dziedziny. Mowa między innymi o:

 • agentach ubezpieczeniowych,
 • pracownikach banków,
 • doradcach,
 • inżynierach,
 • logistykach,
 • kasjerach,
 • architektach,
 • nauczycielach matematyki,
 • statystykach,
 • informatykach,
 • analitykach.

Zatem planując swoją przyszłość w wyżej wymienionych zawodach, zdecydowanie warto matematykę traktować priorytetowo. W innym przypadku znalezienie pracy może w rzeczywistości okazać się niemożliwe, co będzie wiązało się z koniecznością zmiany planów. Zatem kolejny raz można się przekonać, że nauka to klucz do sukcesu zawodowego. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku, gdy życie napisze dla nas zupełnie inny scenariusz, to czas poświęcony na tę dziedzinę z pewnością nie będzie stratą czasu. Wszystko dlatego, że matematyka przyda się każdemu z nas i znacznie ułatwi życie codzienne.

Przydatne kursy doszkalające – nauka matematyki z Gigantami

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zdecydowanie warto mieć matematykę w małym palcu, gdyż pojawia się dosłownie wszędzie. Liczenie, mierzenie, kalkulowanie, prognozowanie, planowanie – praktycznie nie ma dnia, w którym każdy z nas nie spojrzy na godzinę czy nie zastanowi się, jaki mamy aktualnie dzień tygodnia i ile pozostało do weekendu. Zatem jak widać, matematyka jest przydatna i warto poświęcić jej więcej czasu już podczas szkolnych zajęć. Każdy nauczyciel robi wszystko co w jego mocy, aby nauczyć najmłodszych uczniów i nastolatków najważniejszych podstaw, jednak nie wszyscy potrafią przekazać wiedzę w zrozumiały dla dzieci sposób. Przez to wielu uczniów czuje znudzenie, traci zainteresowanie matematyką, co często ma swoje odzwierciedlenie w słabszych ocenach.

Z tego względu doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć dodatkowych, organizowanych przez Gigantów Edukacji. Zajęcia odbywające się w tej szkole są gwarancją doskonale zdanego egzaminu z matematyki, który spędza sen z powiek ośmioklasistów. Każda lekcja ma na celu szybkie i skuteczne opanowanie materiału i wiedzy matematycznej, na podstawie praktycznych zadań egzaminacyjnych. Materiał jest przygotowany przez egzaminatorów CKE i skupia się na najbardziej problematycznych zagadnieniach.

FAQ:

Jakie są przykłady zastosowania matematyki w codziennym życiu?

Zastosowanie matematyki w życiu codziennym jest bardzo częste. Sprawdzanie godziny, daty, zakupy, korzystanie z promocji lub gier logicznych, planowanie podróży, analizowanie wydatków, branie kredytów, obliczanie kosztów remontu – w tych i wielu innych sytuacjach podstawy matematyki okażą się niezbędne.

Czy matematyka przydaje się w pracy?

Matematyka bardzo często przydaje się w pracy, szczególnie w zawodach takich jak: informatyk, logistyk, inżynier, analityk, pracownik banku, architekt, agent ubezpieczeniowy czy kasjer. Ponadto obliczenia mogą okazać się potrzebne podczas starania się o podwyżkę czy przeliczania wynagrodzenia z kwoty brutto na netto i odwrotnie.

Jak podszkolić się z matematyki?

Najlepszym rozwiązaniem na podszkolenie swoich umiejętności z matematyki będą korepetycje, na których wiedza przekazywana jest w przystępny sposób. Dodatkowo praktyczne zadania znakomicie szlifują wiedzę i pozwalają jeszcze lepiej oswoić się z wykonywaniem różnych obliczeń.


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Matura 2022 – zmiany pozytywnie zaskakują maturzystów!

Nadciąga matura 2022! Zmiany w porównaniu z poprzednimi latami są spore, a wymagania czy to z języka polskiego, czy z matematyki...

Czytaj więcej
Blog

Jakie są działy w matematyce?

Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów ścisłych, który niektórym uczniom sprawia wiele trudności. Jednak dokładne zrozumienie...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych