Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Co warto powtórzyć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?


7 minut czytania

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wynik zaważy na przyszłości ucznia, zadecyduje o tym, czy dostanie się do wybranej szkoły i klasy. Jak zorganizować sobie powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki? Kiedy zacząć i jak się uczyć? Na jakie zagadnienia zwrócić tę szczególną uwagę? Podpowiadają Giganci Edukacji!

Kiedy najlepiej zacząć powtórkę przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki?

Ludzki mózg ma niezwykłą moc, lecz trzeba o niego zadbać i dostosować się do jego możliwości. Intensywna powtórka na miesiąc lub dwa przed egzaminem nie da tak dobrych efektów, jak systematyczna nauka przez rok czy dwa lata. Konieczność opanowania dużej ilości materiału w krótkim czasie prowadzi do stresu i frustracji, bo umysł ma swoje ograniczenia – nie da rady przyswoić, zapamiętać oraz uporządkować zbyt wielu informacji naraz. 

Choć zakres materiału wymaganego na egzamin ósmoklasisty z matematyki jest duży, to mając do dyspozycji kilka, kilkanaście miesięcy, podzielimy go na takie „strawne” porcje. Efektywnie znaczy systematycznie, więc polecamy rozpocząć powtórkę do egzaminu ósmoklasisty na początku ósmej klasy albo jeszcze w siódmej.

Jak zabrać się za powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty?

Matematyka jest wyjątkową dziedziną nauki, ponieważ aby się jej nauczyć, trzeba ją zrozumieć. Jeśli świetnie sobie radzisz z matematyką w szkole, wystarczy Ci rzut oka na najważniejsze informacje i solidna dawka ćwiczeń. Jeśli natomiast nie jesteś matematycznym orłem, pomyśl o profesjonalnym wsparciu.

Kursy przygotowawcze, korepetycje do egzaminu ósmoklasisty

Ludzie nie dzielą się na tych, którzy matematykę bez problemów rozumieją i na tych, którzy nigdy jej nie pojmą. Za niezrozumienie matematycznych zagadnień odpowiada nie brak talentu, ale niewłaściwe podejście do nauczania i konieczność zbyt szybkiego przyswajania zbyt dużego zakresu wiedzy. 

Dlatego organizujemy kursy przygotowawcze do egzaminu ósmoklasisty i do matury z matematyki. Powtórka przed testem ósmoklasisty z matematyki trwa rok lub dwa lata, a w tym czasie spotykamy się 28 lub 56 razy, na 56 lub 112 lekcjach. Nasi uczniowie zdają egzamin ósmoklasisty z matematyki średnio na 81%!

Spotykamy się stacjonarnie lub online, przez komunikator. W obu wypadkach lekcje przebiegają tak samo – krótkie powtórzenie, wyjaśnienie na przykładach zagadnień z danego działu i praktyka, czyli setki ćwiczeń oraz dziesiątki arkuszy egzaminacyjnych. Ćwiczymy aż do momentu, gdy każdy uczeń potrafi samodzielnie rozwiązać zadania z danej tematyki. Uczestnicy otrzymują nagranie z lekcji i pakiet dodatkowych ćwiczeń.

Program naszych kursów opracowują sami egzaminatorzy CKE. Dążymy do tego, aby oswoić się z formą egzaminu i wypracować strategię rozwiązywania testu, co znacznie zmniejszy stres w tym ważnym dniu. 

powtórka przed egzaminem ósmoklasisty matematyka

Próbne egzaminy i arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

Bardzo dobrą metodą powtórki przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki jest też rozwiązywanie testów próbnych i arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Dzięki temu sprawdzasz wiedzę i weryfikujesz braki – czyli te zagadnienia, z których powinieneś się jeszcze podciągnąć. Dodatkowo poznajesz najczęściej pojawiające się na egzaminie typy zadań i rządzące nimi schematy – i już automatycznie wiesz, czego dane zadanie wymaga i jak sobie z nim poradzić.

Na stronie Gigantów Edukacji przygotowaliśmy zestawy arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami, a udostępniamy je bezpłatnie w zakładce: Arkusze próbne – sprawdź swoją wiedzę. Zachęcamy do pobierania i ćwiczenia, bo praktyka czyni mistrza!

Co warto powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty?

Oczywiście przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki warto powtórzyć cały zakres wymaganego materiału: systematycznie, w małych porcjach oraz z rozróżnieniem na działy, w czym pomoże także aktualne repetytorium matematyczne. Niemniej co roku na egzaminach pojawia się mniej więcej stały pakiet zadań dotyczący takich samych zagadnień i podanych w podobnych schematach – to te popularne „pewniaki”!

Powtórka przed egzaminem ósmoklasisty – matematyka w podstawie programowej

W ramach przygotowań do egzaminu warto na pewno zapoznać się z wymaganiami określonymi w podstawie programowej, a znajdziesz je np. w informatorach CKE. Jest to spis konkretnych zagadnień i umiejętności, które trzeba opanować, ale również kontekstów, w których tę wiedzę należy umieć wykorzystać, a także mnóstwo przykładowych, schematycznych zadań, które pojawiają się na teście.

Jeśli chodzi o działy matematyki i zagadnienia, które trzeba znać, są to:

 • liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym i działania na nich,
 • liczby całkowite, w tym oś liczbowa, porównania, proste rachunki pamięciowe,
 • ułamki zwykłe i dziesiętne i działania na nich, proste wyrażenia arytmetyczne,
 • obliczenia praktyczne (procenty, jednostki miar i wag, droga, czas, prędkość),
 • potęgi o podstawach wymiernych, w tym mnożenie, dzielenie, potęgowanie,
 • pierwiastki, w tym wartości pierwiastków kwadratowych i wymiernych,
 • tworzenie wyrażeń algebraicznych z jedną i wieloma zmiennymi,
 • przekształcanie wyrażeń algebraicznych, sumy i działania na nich,
 • obliczenia procentowe, także w kontekście praktycznym, np. obniżki cen,
 • równania z jedną niewiadomą, w tym przekształcanie prostych wzorów,
 • proporcjonalność prosta (np. wartość towaru w zależności od jego cen),
 • proste, odcinki, kąty, własności figur geometrycznych na płaszczyźnie,
 • wielokąty i obliczanie wartości pól, wysokości, przekątnych, miar kątów itp.,
 • oś liczbowa, układ współrzędnych na płaszczyźnie,
 • geometria przestrzenna: graniastosłupy proste, ostrosłupy, stożki, walce, kule,
 • podstawy kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa,
 • odczytywanie danych i podstawy statystyki opisowej, zadania tekstowe.

co warto powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty

Typy zadań, które najczęściej pojawiają się egzaminie ósmoklasisty

Te popularne „pewniaki” egzaminacyjne to m.in.:

 • operacje na potęgach (w zadaniach zazwyczaj trzeba uprościć lub zamienić podane wyrażenia z potęgami; np. mamy cztery wyrażenia i musimy wskazać te z nich, które są równe określonej w zadaniu wartości),
 • porównywanie i szacowanie pierwiastków (zwykle należy uprościć lub porównać z liczbą całkowitą wyrażenie z pierwiastkami),
 • zadania z procentami (obliczanie np. cen produktów po obniżce),
 • wyznaczanie miary kąta (czyli zadania z rysunkiem, na którym zaznaczono jedną lub kilka wartości, a korzystając z zależności między kątami, znajdujemy miarę podanego kąta),
 • prędkość, droga i czas (to takie standardowe zadanie na obliczenie jednej z tych wartości, gdy znamy pozostałe dwie),
 • analiza wykresu (interpretacja danych czy wykonanie prostych obliczeń, by znaleźć np. liczbę wyników wyższych od średniej arytmetycznej wszystkich). 

Dołącz do drużyny Gigantów, praktykuj matmę, ćwicz i oswajaj egzamin – nic Cię nie zaskoczy, zdasz śpiewająco i bez cienia stresu!

FAQ:

Jak warto się uczyć w ramach przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Na przygotowania najlepiej poświęcić całą ósmą klasę, dzieląc materiał na działy oraz ćwicząc systematycznie. Warto rozwiązywać arkusze egzaminacyjne i zapisać się na kurs przygotowawczy czy korepetycje, np. z Gigantami Edukacji.

Gdzie pobrać bezpłatnie próbny egzamin ósmoklasisty z odpowiedziami?

Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki i arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat wraz z odpowiedziami pobierzesz na naszej stronie, w zakładce: Arkusze próbne.

Ile kosztują kursy przygotowawcze do egzaminu ósmoklasisty?

Np. kurs Gigantów Edukacji to koszt 34 zł za jedną lekcję, która trwa 90 minut. Kurs prowadzi doświadczony nauczyciel matematyki, a uczniowie otrzymują też nagrania z lekcji i dodatkowe przydatne materiały edukacyjne. 


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Wykorzystaj matematyczną wiedzę jako Quant!

We współczesnym świecie, gdy zewsząd otaczają nas statystyki, dane i liczby, matematyczna wiedza wydaje się po prostu niezbędna....

Czytaj więcej
Blog

Egzamin ósmoklasisty – Matematyka – 2022 – Wyniki

Szukasz odpowiedzi i rozwiązań do zadań z testu 8-klasisty z matematyki 2022? Jesteś w dobrym miejscu! Poniżej znajdziesz link do...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych