Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

Co możesz studiować po maturze z matematyki?


6 minut czytania

Dziś na rynku pracy wśród najbardziej pożądanych zawodów znajdziemy programistę, data scientist i quanta, rozwój technologii jest namacalny, a świat staje się cyfrowy. Dziś wiedza z zakresu matematyki otwiera drzwi do pasjonującej, szybkiej i dochodowej kariery zawodowej. Jakie wybrać studia związane z matematyką? Co po nich robić? Podpowiadamy!

Jakie studia matematyczne są najpopularniejsze?

Matematyka jako królowa nauk jest bazą wielu innych dyscyplin, ale także ogniwem łączącym różne aspekty działalności branż z niemal wszystkich sektorów gospodarki. Studia matematyczne to pokaźny pakiet możliwości – a kierunki studiów z zakresu matematyki ewoluują. Dziś wśród popularnych znajdują się m.in.:

 • matematyka i analiza danych,
 • matematyka i ekonomia,
 • matematyka i statystyka,
 • matematyka komputerowa,
 • matematyka w finansach,
 • matematyka w technice,
 • matematyka stosowana,
 • biomatematyka, 
 • nauczanie matematyki. 

Ale studiów związanych z matematyką jest znacznie więcej, to także np.:

 • data science,
 • finanse i rachunkowość,
 • zarządzanie,
 • informatyka i bioinformatyka,
 • programowanie,
 • geoinformacja.

Studia matematyczne a świat finansów

Branża finansowa rozwija się intensywnie i szybko, a popyt na wyspecjalizowanych pracowników tego sektora rośnie. Matematyk w świecie finansów (i w dziedzinach pokrewnych) modeluje, analizuje i wycenia. Słowem: zarządza pieniądzem i wszystkim, co się z nim wiąże

Kierunki studiów takie jak ekonomia, finanse i rachunkowość wiążą się z podjęciem pracy w zawodzie np. analityka czy aktuariusza.

Jednym z zawodów „przyszłości”, związanych z matematyką i finansami, jest quant, który zarządza ryzykiem, liczy rezerwy, opracowuje taryfy produktowe i modeluje procesy, np. sprzedażowe, obsługowe i likwidacyjne. Quant może podjąć pracę w zasadzie we wszystkich instytucjach wykorzystujących metody matematyczne – nie tylko w instytucjach finansowych.

Studia matematyczne a świat ekonomii

Kariera ekonomisty może być nie tylko dochodowa, ale również wciągająca i bardzo satysfakcjonująca – to świetny sposób na życie. A dobry ekonomista ma wiedzę nie tylko z zakresu matematyki. Potrafi analizować fakty gospodarcze i wykorzystywać teorie ekonomiczne w praktyce – do rozwiązywania problemów gospodarczych. Jest na bieżąco z „sytuacją” na świecie i widzi, jak wydarzenia polityczne czy społeczne zmieniają światową gospodarkę.

Ekonomiczno-matematyczne kierunki studiów przygotowują do pracy w różnych instytucjach, a dużym zapotrzebowaniem dzisiaj cieszą się księgowi, którzy mogą też pracować „na swoim”, np. jako freelancerzy.

Studia matematyczne a świat informatyki

Informatyczne kierunki studiów otwierają drzwi do tzw. zawodów przyszłości – nie tylko świetnie opłacanych, ale również umożliwiających przekucie pasji w pracę. To m.in. zawód programisty: gier komputerowych, stron www, aplikacji, baz danych, systemów informatycznych, urządzeń, maszyn czy robotów.

To też data scientist, który wiedzę z zakresu matematyki, statystyki i programowania stosuje do wydobywania informacji jakościowych i wyciągania wniosków z big data, a na co dzień „pracuje” ze sztuczną inteligencją czy machine learning.

Studia matematyczne i świat techniki

Gdy do matematyki dodamy fizykę, wyjdzie nam technika! 

Techniczne kierunki studiów (np. wydział budownictwa, mechaniki) cieszą się dużym uznaniem, a ich studenci często są także nagradzani w postaci wysokich stypendiów i możliwości odbycia stażu w największych światowych organizacjach. 

Zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z dziedziny np. automatyki i robotyki, budownictwa czy mechatroniki z roku na rok się zwiększa, a absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pierwszej pracy!

Jak wyglądają studia matematyczne?

Na samym kierunku „matematyka” większość uczelni oferuje co najmniej kilkanaście specjalności, a kierunki studiów związanych z matematyką ciągle się mnożą. Zatem każde studia z zakresu matematyki są zorganizowane inaczej, ale bardzo dużo podpowie sam program studiów danego kierunku

Uczelnie organizują również nierzadko tzw. międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze i makrokierunki, które początkowo kształcą w zakresie będącym bazą dla kilkunastu specjalności, które to studenci później wybierają. 

W Polsce studia matematyczne to studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie (ale także podyplomowe), organizowane w trybie dziennym i zaocznym. Poziom i zakres nauczania matematyki wyznacza program studiów. A poza wykładami, służącymi do przedstawiania treści matematycznych i innych, studenci biorą też udział w licznych laboratoriach, ćwiczeniach i konwersatoriach, czyli praktykują wiedzę.

Jak dostać się na studia związane z matematyką?

Choć od dobrych kilku lat matematyka jest obowiązkowym przedmiotem zdawanym na maturze, to chcąc związać swoją przyszłość z tą dziedziną, zwykle trzeba postarać się nieco bardziej – zdać ją na poziomie rozszerzonym, i to zdać ją dobrze

Studia po rozszerzonej maturze z matematyki są też po prostu łatwiejsze – student nie musi nadganiać „braków”, ma już wiedzę i ugruntowane umiejętności.

Aby z kolei zdać dobrze maturę rozszerzoną z matematyki, trzeba się przygotować!

FAQ:

Jakie są popularne studia związane z matematyką?

Poza specjalnościami na kierunku „matematyka” (np. matematyka obliczeniowa czy komputerowa) dużą popularnością cieszą się studia z zakresu ekonomi, zarządzania, bankowości, rachunkowości i finansów czy informatyki (np. programowanie i nowy kierunek studiów: data science).

Jakie studia wybrać po rozszerzonej maturze z matematyki?

Wszystko zależy od planów na przyszłość – możesz pójść w kierunku informatycznym lub ekonomicznym, ale też technicznym i zająć się np. automatyką i robotyką. Warto również pomyśleć o studiach interdyscyplinarnych i później wybrać specjalizację.

Gdzie mogą pracować absolwenci studiów matematycznych?

Absolwent studiów matematycznych (kierunek „matematyka” lub pokrewny) pracuje m.in. w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych i technologicznych, w działach finansowych i księgowych firm, w szkolnictwie (szkołach podstawowych i średnich) i w jednostkach badawczych – możliwości jest mnóstwo, a rynek pracy stoi otworem! 


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Matura 2022 – zmiany pozytywnie zaskakują maturzystów!

Nadciąga matura 2022! Zmiany w porównaniu z poprzednimi latami są spore, a wymagania czy to z języka polskiego, czy z matematyki...

Czytaj więcej
Blog

Jak się uczyć szybko, czyli co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu?

Przywykliśmy, że „szybko” i „dobrze” raczej nie idą w parze, a wolny czas w słowniku ucznia nie występuje zbyt często. Gdy testy się...

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych