Dziś na rynku pracy wśród najbardziej pożądanych zawodów znajdziemy programistę, data scientist i quanta, rozwój technologii jest namacalny, a świat staje się cyfrowy. Dziś wiedza z zakresu matematyki otwiera drzwi do pasjonującej, szybkiej i dochodowej kariery zawodowej. Jakie wybrać studia związane z matematyką? Co po nich robić? Podpowiadamy!
Jakie studia matematyczne są najpopularniejsze?
Matematyka jako królowa nauk jest bazą wielu innych dyscyplin, ale także ogniwem łączącym różne aspekty działalności branż z niemal wszystkich sektorów gospodarki. Studia matematyczne to pokaźny pakiet możliwości – a kierunki studiów z zakresu matematyki ewoluują. Dziś wśród popularnych znajdują się m.in.:
- matematyka i analiza danych,
- matematyka i ekonomia,
- matematyka i statystyka,
- matematyka komputerowa,
- matematyka w finansach,
- matematyka w technice,
- matematyka stosowana,
- biomatematyka,
- nauczanie matematyki.
Ale studiów związanych z matematyką jest znacznie więcej, to także np.:
- data science,
- finanse i rachunkowość,
- zarządzanie,
- informatyka i bioinformatyka,
- programowanie,
- geoinformacja.
Studia matematyczne a świat finansów
Branża finansowa rozwija się intensywnie i szybko, a popyt na wyspecjalizowanych pracowników tego sektora rośnie. Matematyk w świecie finansów (i w dziedzinach pokrewnych) modeluje, analizuje i wycenia. Słowem: zarządza pieniądzem i wszystkim, co się z nim wiąże.
Kierunki studiów takie jak ekonomia, finanse i rachunkowość wiążą się z podjęciem pracy w zawodzie np. analityka czy aktuariusza.
Jednym z zawodów „przyszłości”, związanych z matematyką i finansami, jest quant, który zarządza ryzykiem, liczy rezerwy, opracowuje taryfy produktowe i modeluje procesy, np. sprzedażowe, obsługowe i likwidacyjne. Quant może podjąć pracę w zasadzie we wszystkich instytucjach wykorzystujących metody matematyczne – nie tylko w instytucjach finansowych.
Studia matematyczne a świat ekonomii
Kariera ekonomisty może być nie tylko dochodowa, ale również wciągająca i bardzo satysfakcjonująca – to świetny sposób na życie. A dobry ekonomista ma wiedzę nie tylko z zakresu matematyki. Potrafi analizować fakty gospodarcze i wykorzystywać teorie ekonomiczne w praktyce – do rozwiązywania problemów gospodarczych. Jest na bieżąco z „sytuacją” na świecie i widzi, jak wydarzenia polityczne czy społeczne zmieniają światową gospodarkę.
Ekonomiczno-matematyczne kierunki studiów przygotowują do pracy w różnych instytucjach, a dużym zapotrzebowaniem dzisiaj cieszą się księgowi, którzy mogą też pracować „na swoim”, np. jako freelancerzy.
Studia matematyczne a świat informatyki
Informatyczne kierunki studiów otwierają drzwi do tzw. zawodów przyszłości – nie tylko świetnie opłacanych, ale również umożliwiających przekucie pasji w pracę. To m.in. zawód programisty: gier komputerowych, stron www, aplikacji, baz danych, systemów informatycznych, urządzeń, maszyn czy robotów.
To też data scientist, który wiedzę z zakresu matematyki, statystyki i programowania stosuje do wydobywania informacji jakościowych i wyciągania wniosków z big data, a na co dzień „pracuje” ze sztuczną inteligencją czy machine learning.
Studia matematyczne i świat techniki
Gdy do matematyki dodamy fizykę, wyjdzie nam technika!
Techniczne kierunki studiów (np. wydział budownictwa, mechaniki) cieszą się dużym uznaniem, a ich studenci często są także nagradzani w postaci wysokich stypendiów i możliwości odbycia stażu w największych światowych organizacjach.
Zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z dziedziny np. automatyki i robotyki, budownictwa czy mechatroniki z roku na rok się zwiększa, a absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pierwszej pracy!
Jak wyglądają studia matematyczne?
Na samym kierunku „matematyka” większość uczelni oferuje co najmniej kilkanaście specjalności, a kierunki studiów związanych z matematyką ciągle się mnożą. Zatem każde studia z zakresu matematyki są zorganizowane inaczej, ale bardzo dużo podpowie sam program studiów danego kierunku.
Uczelnie organizują również nierzadko tzw. międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze i makrokierunki, które początkowo kształcą w zakresie będącym bazą dla kilkunastu specjalności, które to studenci później wybierają.
W Polsce studia matematyczne to studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie (ale także podyplomowe), organizowane w trybie dziennym i zaocznym. Poziom i zakres nauczania matematyki wyznacza program studiów. A poza wykładami, służącymi do przedstawiania treści matematycznych i innych, studenci biorą też udział w licznych laboratoriach, ćwiczeniach i konserwatoriach, czyli praktykują wiedzę.
Jak dostać się na studia związane z matematyką?
Choć od dobrych kilku lat matematyka jest obowiązkowym przedmiotem zdawanym na maturze, to chcąc związać swoją przyszłość z tą dziedziną, zwykle trzeba postarać się nieco bardziej – zdać ją na poziomie rozszerzonym, i to zdać ją dobrze.
Studia po rozszerzonej maturze z matematyki są też po prostu łatwiejsze – student nie musi nadganiać „braków”, ma już wiedzę i ugruntowane umiejętności.
Aby z kolei zdać dobrze maturę rozszerzoną z matematyki, trzeba się przygotować!
Kurs przygotowawczy do matury i studiów związanych z matematyką
Z myślą o młodych ludziach, którzy chcą dobrze zdać maturę z matematyki i marzą o studiach matematycznych, przygotowaliśmy kurs Gigantów Edukacji. Roczny lub dwuletni i organizowany stacjonarnie albo online kurs został opracowany przez egzaminatorów CKE, a prowadzoną go doświadczeni nauczyciele.
Nasi uczniowie uzyskują 80% z rozszerzonej matury z matematyki!
Uczymy się głównie w praktyce, rozwiązując setki zadań i próbne arkusze. Dążymy do zrozumienia matematyki, a nie tylko opanowania teorii. Oswajamy uczniów z formą egzaminu i uczymy ich zarządzać czasem, co zmniejsza poczucie stresu. Nauczyciel Gigantów Edukacji jest do dyspozycji ucznia także po zajęciach.
Wspieramy młodych ludzi w przełomowych życiowych momentach: przygotowujemy nie tylko do matury, ale także do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Zapraszamy!
FAQ:
Jakie są popularne studia związane z matematyką?
Poza specjalnościami na kierunku „matematyka” (np. matematyka obliczeniowa czy komputerowa) dużą popularnością cieszą się studia z zakresu ekonomi, zarządzania, bankowości, rachunkowości i finansów czy informatyki (np. programowanie i nowy kierunek studiów: data science).
Jakie studia wybrać po rozszerzonej maturze z matematyki?
Wszystko zależy od planów na przyszłość – możesz pójść w kierunku informatycznym lub ekonomicznym, ale też technicznym i zająć się np. automatyką i robotyką. Warto również pomyśleć o studiach interdyscyplinarnych i później wybrać specjalizację.
Gdzie mogą pracować absolwenci studiów matematycznych?
Absolwent studiów matematycznych (kierunek „matematyka” lub pokrewny) pracuje m.in. w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych i technologicznych, w działach finansowych i księgowych firm, w szkolnictwie (szkołach podstawowych i średnich) i w jednostkach badawczych – możliwości jest mnóstwo, a rynek pracy stoi otworem!