Trwają zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki! Sprawdź!

Blog

10 najlepszych szkół matematycznych na świecie


7 minut czytania

Współcześnie absolwent studiów matematycznych łatwo odnajduje się na rynku pracy. Dzięki umiejętnościom logicznego myślenia, pracy z danymi i rozwiązywania problemów znaleźć zatrudnienie może nawet w jednym z zawodów „przyszłości”, np. jako data scientist lub quant. Z pewnością ułatwi to dobra szkoła. A która zasługuje na miano najlepszej na świecie?

Ranking 10 najlepszych szkół matematycznych na świecie

Rankingi najlepszych szkół matematycznych na świecie opracowują regularnie różne organizacje. Jeden z popularniejszych stworzyła platforma Światowe Forum Stypendialne, biorąc pod uwagę aktualne zestawienia najlepszych uniwersytetów świata, źródła rządowe, ankiety studenckie oraz wywiady z absolwentami. Oto on!

1. Massachusetts Institute of Technology

W skrócie MIT. To amerykańska uczelnia niepubliczna o statusie uniwersytetu oraz politechniki, założona z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców w celu nie tylko kształcenia, ale też organizowania badań społecznych (w 1861 r. w Cambridge).

MIT wprowadził własną strukturę nauczania oraz prowadzenia badań, a właśnie jako ośrodek badawczy zapoczątkował nowe gałęzie techniki, np. teleinformatykę i biotechnologię. Jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Stanach, na którą co roku dostaje się około tysiąca osób spośród 10-15 tysięcy kandydatów.

2. Uniwersytet Harvarda

Uniwersytet Harvarda, założony prawie 400 lat temu, jest obecnie nie tylko najlepszą uczelnią na świecie, ale też najbogatszą. Kształcił amerykańskich prezydentów i twórców firm technologicznych (m.in. byłego dyrektora Microsoftu czy Marka Zuckerberga), a wykładali na nim także Polacy, np. Czesław Miłosz.

Uczelnia oferuje mnóstwo różnorodnych kierunków – od matematyki po prawo, od chemii po ekonomię i od medycyny po filozofię czy teologię. Na Harvardzie studia są nie tylko prestiżowe, ale również nastawione na dzielenie się wiedzą oraz wzajemne inspirowanie. To fantastyczna przygoda, która ma jednak swoją cenę – wysokość czesnego jest niedostępna często nawet dla samych Amerykanów.

3. Uniwersytet Stanforda

Prywatna uczelnia w Stanfordzie (założona przez gubernatora Kalifornii Stanforda) jest jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata, a na dodatek znajduje się w samym centrum myśli technologicznej, czyli w Dolinie Krzemowej. Wydział matematyczny tejże uczelni gromadzi najtęższe umysły świata i nieustannie rozwija matematyczno-przyrodnicze dyscypliny nauki.

Cały uniwersytet jest podzielony na kilka wydziałów, a wybitne umysły matematyczne z radością witają Stanford Graduate School of Business i Stanford University School of Engineering. Od ponad 10 lat uczelnia organizuje ministerialny program TOP 500 Innovators, w którym biorą udział także polscy naukowcy. Ponadto ma największy (i jeden z piękniejszych) kampus w Stanach Zjednoczonych.

4. Uniwersytet Princeton

Czwarty najstarszy uniwersytet w Stanach, Uniwersytet Princeton, jest jednocześnie wielkim oraz prestiżowym centrum badawczym, powiązanym z krajowymi laboratoriami, które specjalizują się m.in. w modelowaniu klimatu. A do grona absolwentów Princeton należy np. Alan Turing, jeden z twórców informatyki i „ojciec” sztucznej inteligencji. Studenci tej uczelni prowadzą niezależne badania pod okiem najlepszych profesorów.

5. Uniwersytet Oksfordzki

Ten założony około XII w. i najstarszy uniwersytet w krajach anglosaskich „wydał” na świat kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla, premierów, pisarzy oraz poetów (to m.in. Baruch Blumberg, Margaret Thatcher, Indira Gandhi czy J. R. R. Tolkien). Na wydziale matematycznym tej uczelni kształci się ponad tysiąc studentów, którzy ściśle ze sobą współpracują, co sprzyja poszerzaniu horyzontów.

6. Uniwersytet Cambridge

Niewiele młodszy od Uniwersytetu Oksfordzkiego Uniwersytet Cambridge oferuje aż dwa wydziały dla młodych matematyków: Physical Sciences i Technology, a uczelnia odgrywa ogromną rolę nie tylko w kształceniu, ale również w dostarczaniu technologii. To instytucja, która do 2018 r. wykształciła najwięcej laureatów Nagrody Nobla w takich dziedzinach jak fizyka, chemia i ekonomia (m.in. Isaaca Newtona).

7. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Publiczny Uniwersytet w Berkeley gromadził naukowców, którzy wynaleźli cyklotron, wyizolowali wirusa polio, odegrali ważną rolę w stworzeniu lasera, wyjaśnili proces fotosyntezy, a także stworzyli oprogramowanie SPICE i platformę obliczeń rozproszonych BOINC. Jako że jest to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków badawczych, jego studenci mają szansę praktykować różne dziedziny matematyki.

8. Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles

To publiczny uniwersytet badawczy, którego wydział matematyczny oferuje naukę na różnych kierunkach związanych z matematyką, m.in. aktuarialnym czy finansowym. Szkołę wyróżnia również udział w programach wymiany międzyuczelnianej, w tym ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

9. Instytut Technologiczny w Kalifornii

Nazywany również „Caltech” (California Institute of Technology), uniwersytet ten kładzie nacisk głównie na matematykę, nauki przyrodnicze i techniczne. Studiuje na nim niewiele osób, w 2004 r. miał mniej niż tysiąc studentów, ale mimo to jego absolwenci osiągają wybitne sukcesy naukowe. Uczelnia zarządza również Laboratorium Napędu Odrzutowego, głównym centrum badań NASA.

10. Uniwersytet w Nowym Jorku

NYU – New York University, to największa uczelnia w Nowym Jorku, a posiada także oddziały zagraniczne (m.in. w Londynie i Paryżu). Założyciele uczelni chcieli, aby ta umożliwiała naukę nie tylko klasycznych dyscyplin, ale również matematyki, fizyki i ekonomi politycznej, co w XIX w. wzbudziło niemałą sensację. Do dziś szkoła posiada wiele różnych wydziałów, w tym jeden z najlepszych wydziałów matematycznych!

Jak dostać się do jednej z najlepszych szkół matematycznych na świecie?

Jeśli marzysz o tym, aby studiować matematykę lub pokrewny matematyce kierunek na jednej z najlepszych uczelni świata, musisz o tym pomyśleć nieco wcześniej niż w klasie maturalnej. To szkoły, które wymagają ponadprzeciętnych wyników w nauce, a takim minimum jest 80% z matury rozszerzonej

Część uczelni organizuje też dodatkowe etapy rekrutacyjne np. list motywacyjny i rozmowę kwalifikacyjną oraz egzaminy przedmiotowe.

Przygotuj się do matury z matematyki z Gigantami Edukacji!

Z matematyką pomogą Ci Giganci Edukacji

Zapraszamy na kurs przygotowujący do matury z matematyki rozszerzonej, z której nasi uczniowie uzyskują średnio 80%. Poza tym, że przećwiczymy cały zakres materiału i pokażemy, jak oswoić oraz rozpracować maturę, poszerzymy Twoją wiedzę o przydatne na studiach matematycznych zagadnienia.

Kurs trwa rok lub dwa lata, organizowany jest stacjonarne lub zdalnie, a uczymy się niemal wyłącznie w praktyce. Chcemy, abyś zaczął myśleć i działać jak matematyk – kierował się logiką i kreatywnością oraz twórczo rozwiązywał problemy.

Wspieramy młodych ludzi w przełomowych momentach, w chwilach wielkich zmian i wielkich szans. Dołącz do naszej zgranej drużyny i zadbaj o swoją przyszłość!

FAQ:

Które uczelnie są uznawane za najlepsze szkoły matematyczne na świecie?

Na podium najlepszych na świecie szkół matematycznych stają MIT – Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Stanforda. 

Jak dostać się do najlepszych szkół matematycznych na świecie?

Aby uczyć się w najlepszych szkołach matematycznych świata, należy osiągnąć wysoki wynik z matury (co najmniej 80%). Część uniwersytetów organizuje też kilka etapów rekrutacyjnych, np. rozmowę kwalifikacyjną oraz egzamin przedmiotowy. 

Co można robić po studiach związanych z matematyką? 

Po studiach matematycznych możesz pracować w jednym z tzw. zawodów przyszłości, np. jako data scientist czy quant, albo zostać naukowcem. Możliwości jest mnóstwo!


Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba posiadać, aby pracować w księgowości?

Zawód księgowego, z punktu widzenia statusu formalnego, istnieje już od XIX wieku, a choć księgi rachunkowe zmieniły się w cyfrowe...

Czytaj więcej
Blog

Jakie przedmioty trzeba zdawać na studia architektoniczne?

Co zdawać na architekturę? To pytanie, które zadają sobie nastolatkowie szukający najlepszej ścieżki rozwoju po liceum lub technikum....

Czytaj więcej

Matematyka bez tajemnic

Zapisz się na kurs

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych